Marc STECULORUM (ed., photos, text, design)
Dirk BRAECKMAN, Marcel BROODTHAERS, Dieter DE LATHAUWER, Bieke DEPOORTER, Gilbert FASTENAEKENS, Edmond FIERLANTS, Geert GOIRIS, Harry, Tamara Berghmans (ed., text)
Hannah DARABI (ed., text), Chowra Makaremi (text), Fabian BREMER + Pascal STORZ (Book Design)
László MOHOLY-NAGY, Erich Consemüller, Marianne BRANDT, Lucia MOHOLY, Viviane SASSEN, Dominique Teufen, Daniel T Braun, Wolfgang TILLMA, Corina Gertz (ed.), Christoph Schaden (ed., text), , Prof. Dr. Kris Scholz (ed., text), Ute Famulla (text), Prof. Dr. Kai-Uwe Hemken (t, Thomas Artur SPALLEK (Book Design)
Josef Albers, Walter Gropius, Wassily Kandinsky, Paul Klee, László MOHOLY-NAGY, Oskar Schlemmer, Herbert Bayer, Marcel Breuer, Ludwig, Lars Müller (ed.), Bauhaus-Archiv/Museum für Gestaltung, Berlin (ed.), Astrid Bähr (essay)
Josef Albers, Walter Gropius, Wassily Kandinsky, Paul Klee, László MOHOLY-NAGY, Oskar Schlemmer, Herbert Bayer, Marcel Breuer, Ludwig, Lars Müller (ed.), Bauhaus Archiv (ed.), Astrid Bähr (text)
László MOHOLY-NAGY (ed., design), Walter Gropius (ed.), Bauhaus-Archiv/Museum für Gestaltung (ed. facsimile ed.)
Nobuyoshi ARAKI, Ken DOMON, Masahisa FUKASE, Naoya HATEKAYAMA, HIROMIX, Takashi HOMMA, Eikoh HOSOE, Hiroki INOUE, Miyako ISHIUCHi, Izima K, Lena Fritsch (ed., text), Sarah BORIS (Book Design)
Zdenek TMEJ, Anna Fárova (text), Tomás Jelínek (text), Blanka Chocholová (biography), Pavel LEV (Book Design)
Karl BLOSSFELDT (photos, preface), Hans Christian Adam (text, ed.), Karl Nierendorf (Introduction), Otto Danneberg (text)
Karl BLOSSFELDT, Rolf Sachsse (ed., text), Angelika Taschen (ed.)
Alexander RODSCHENKO (photos), EL LISSITZKY (photos), Arkady SHAIKHET (photos), Max PENSON (photos), Sergei EISENSTEIN (film), Susan Tumarkin Goodman (text), Jens Hoffmann, Alexander Lavrentiev (text)
Anders PETERSEN (interview), Greger Ulf NILSSON (interview), Klara KÄLLSTRÖM & Thobias FÄLDT (interview), Niclas Hasselblad Foundation (ed.), Östlind (ed., text), Editiorial team: Elsa Modin, Sara Walker, Louise Wolthers, Anneli Väisänen and, Greger Ulf NILSSON (Book Design), Jussi JOHANSSON (design assistant)
Ellen AUERBACH, Herbert BAYER, Hans BELLMER, Eva BESNYO, Marianne BRANDT, Frantisek DRTIKOL, Max ERNST, John HEARTFIELD, Hannah, Matthew S. Witkovsky (ed., text), Peter demetz (text),
Laia Laia ABRIL, Ying ANG, Olivia ARTHUR, Sophie CALLE, Xiaoyi CHEN, Zoe CROGGON, Cristina DE MIDDEL, Laura EL-TANTAWY, Mary FREY, Ab, Russet Miyako Lederman (ed.), Olga Yatskevich (ed.), Michael Lang (ed.) Miyako ISHIUCHI (essay), Kristen Lubben (essay), Valentina Abenavoli (, Laura COOMBS (Book Design)
Allan SEKULA, Laleh Khalili (introduction)
Victor BURGIN, Morgan CROWCRAFT-BROWN (Book Design)
Hans-Michael Koetzle (ed., text)
Ansel ADAMS, Manuel ÁLVAREZ-BRAVO, Nobuyoshi ARAKI, Diane ARBUS, Richard AVEDON, David BAILEY, Elmer BATTERS, Peter BEARD, Cecil BEATO, Hans-Michael Koetzle (ed., text)
Felix Koltermann (ed.), Christoph BANGERT, Michael KAMBER, Gregor SAILER, Meinrad SCHADE, Kai WIEDENHÖFER, Tom Holert und W.J.T. Mitchell
Ed RUSCHA, Mary Rozell (ed., text), George Condo (text), Anders Kold (text), Poul Erik Tøjner (text), Julia WAGNER, grafikanstalt (Book Design)
Natalia Brizuela (ed.), Jodi Roberts (ed.)
Beaumont & Nancy Newhall (ed., text, design), T.E. MERGENDAHL Jr. (Book Design), BEVANS, MARKS & BARROW (Jacket Design)
Mary Panzer (ed., text), Christian Caujolle (ed.), Mary
Donigan CUMMING, Jeffrey Ladd (ed., text), Robert Enright (text)
Richard BILLINGHAM, Jeffrey Ladd (ed., text),, Charlotte Cotton (text)
Nobuyoshi ARAKI (photos, essay), Jeffrey Ladd (ed., text), Ivan Vartanian (text)
Keld HELMER-PETERSEN (photos, essay), Jeffrey Ladd (ed., text), Mette Sandbye (text)
Ed VAN DER ELSKEN (photos, essay), Jeffrey Ladd (ed., text), Frits Gierstberg (text)
Philipp Oswalt (Bauhaus Dessau, ed.), Henri Cartier-Bresson (photos), 1kilo (Book Design)
Alexey Brodovitch / Brodowitsch, Jeffrey Ladd (ed., text), Kerry William Purcell (text), Edwin Denby (text)
Zdenek TMEJ, Jeffrey Ladd (ed., text), Vladimir Birgus (text), Alexandra Urbanova (translated origianl essay)
David GOLDBLATT (photos, introduction), Jeffrey Ladd (ed., text), Joanna Lehan (text)
Marianne STROBL, Photoinstitut Bonartes/Fotosammlung Albertina (ed.), Ulrike Matzer (text)
Anna Koppitz (photos), Photoinstitut Bonartes/Fotosammlung Albertina (ed.), Magdalena Vukovic (text), Elke Fuchs (text), Gesine Gerhard (text), Martha Stutteregger (Book Design)
Yutaka TAKANASHI, Jeffrey Ladd (ed., text), Gerry Badger (text), Gozo Yoshimasu (text)
Chris KILLIP, Jeffrey Ladd (ed., text), Gerry Badger (essay), John Berger (text), Sylvia Grant (text)
Chris KILLIP, Jeffrey Ladd (ed., text), Gerry Badger (essay), John Berger (text), Sylvia Grant (text)
Sophie RISTELHUEBER, Jeffrey Ladd (ed., text), Marc Mayer (text)
Walker EVANS, Jeffrey Ladd (ed.), Lincoln Kirstein (essay), John T. hill (text)
Walker EVANS, Jeffrey Ladd (ed.), Lincoln Kirstein (essay), John T. hill (text)
Eugene ATGET, Jeffrey Ladd (ed., text), Pierre Mac Orlan (essay), David Campany (essay)
Eugene ATGET, Jeffrey Ladd (ed., text), Pierre Mac Orlan (essay), David Campany (essay)
Dmitry DEBANOV, Vladimir GRIUNTAL, Boris IGNATOVICH, Alexander KHLEBNUKOV, Yeleazar LANGMAN, Alexander RODCHENKO, Georgy PETRUSOV, Manfred Heiting (ed.), Mikhael KARASIK (text, Book Design)
William A. Ewing (ed., text), Barbara P. Hitchcock (ed., text), D. G. Douglas (text), G. Van Zante (text), R. Reuter (text), Ch. Bonanos (text), T. Brandow (text), P. Buse (text), D. Jelonnek (text)
John Wade
Hamburger Kunsthalle (ed.)
Kolumba Museum (ed.), Stefan Kraus (ed., photos), Katharina Winnekes (ed.), Ulrike Surmann (ed.), Marc Steinmann (ed.), Steffen Missmahl (Gestaltung)
Adolphe BRAUN, Ulrich Pohlmann (Hrsg.), text, Paul Mellenthin (Hrsg., text), Franziska Kunze, Jan von Bevern (text), Aziza Gril-Mariotte (text), Christian Kempf (text), Dorothea Peters (text), Marie Robert (text), Bernd Stiegl
Nicolò DEGIORGIS (ed.)
Mattie Boom (ed., text), Hans ROOSEBOOM (ed., text), Saskia Asser (text), Steven F. Joseph (text), Martin Jürgens (text), Irma BOOM (Book Design)
Karl BLOSSFELDT, Cees Nooteboom (essay), Helga von Beuningen (übersetzung)
Olga Yatskevich (ed.), Russet Lederman (ed.) Matthew Carson (ed.), Michael Lang (ass.ed.), Luis Weinstein (essay), Joaquim Marcal F. de Andrade (essay), Ricardo BÁEZ (Book Design)
Bernd ARNOLD, Ute BEHREND, CHARGESHEIMER, Martin CLAAßEN, Walter DICK, Hans-Georg ESCH, Ruth HALLENSLEBEN, Heinz HELD, Benjamin KATZ,, Werner Schäfke (ed., text), Roman Heuberger (ed., text)
Josef / Joseph KOUDELKA, Clement Chreoux (ed.), Michel Frizot (text)
Reinhard Matz, Bernd Stiegler (ed.)
Walther Collection (ed.), Daniela Baumann (ed.), Joshua Chuang (ed.), Oluremi C. Onabanjo (ed.)
Hermann KRONE, Hans-Ulrich Lehmann (ed.)
Max BAUMANN, Kurt BUCHWALD, Marianne BRESLAUER, Tim GIDAL, Thomas HOEPKER, Sven JOHNE, Robert PETSCHOW, Hans PIELER, Wolf LÜTZEN, Ev, Ulrich Domröse (ed.)
Heinrich HAUSER, Barbara Weidler (ed.), Andreas Rossmann (afterword)
Daniela Baumann (ed.), Joshua Chang (ed.), Oluremi C. Onabanjo
Erik VAN DER WEIJDE, Anne König (text), Jan Wenzel (text)
Willy FLECKHAUS, Michael Buhrs (ed.), Petra Hesse (ed.), Hans-Michael Koetzle (text), Carsten WOLFF (Book Design, text)
Bernd & Hilla BECHER, Andreas GURSKY, Candida HÖFER, Axel HÜTTE, Sebastian RUFF, SASSE, Thomas STRUTH, Martin Engler (ed., text), A. Alberro (text), J. Baumann (text), Ph. Demandt (text), St. Siegel (text)
Thomas STRUTH, Richard Sennett (text)
Lewis BALTZ
Elina BROTHERUS, Nanna HÄNNINEN, Maarit HOHTERI, Wilma HURSKAINEN, Tiina ITKONEN, Ulla JOKISALO, Aino KANNISTO, Sanna KANNISTO, Sandra, Timothy Persons (ed.), Andrea Holzherr (text), Claudia STEIN (Book Design), Margarethe HAUSSTÄTTER (Book Design)
William KLEIN (photos, essay), Jeffrey Ladd (ed., text), Max Kozloff (text)
Klaus Albrecht Schröder (ed.), Walter Moser (ed., text), Philippe Garner (text), Roland Fischer-Briand (text), Gabriele Jutz (text), Thomas Seelig (text), Astrid Mahle (text)r, Anna Hanreich (te, Manuel RADDE (Book Design)
Moritz Neumüller (ed., text), Lesley A. Martin, Markus Schaden, Frederic Lezmi, Martin Parr, Horacio Fernández, Ryuichi Kaneko, Gerry Badger, Erik Kessels, Irene de Men, CCCB, Fundació Foto Colectania (ed.)
Diane ARBUS, Lee FRIEDLANDER, Garry WINOGRAND, Sarah Hermanson Meister (ed.), Max Kozloff (text)
Robert ADAMS, Diane ARBUS, Harry CALLAHAN, William EGGLESTON, Walker EVANS, Robert FRANK, Lee FRIEDLANDER, Stephen SHORE, Jeffrey Fraenkel (ed., intro), Frish Brandt (ed.), Katy HOMANS (Book Design)
Robert ADAMSON, James Craig ANNAN, H. Mark ANTHONY, Frederick Scott ARCHER, Francis BEDFORD, John BRETT, Julia Margaretz CAMERON, Lewis, Michael Bartram /(ed.)
Arnold Odermatt, Markus Hartmann (ed.), Daniel Blochwitz (text), Matthias Dell (text), Harald Szeemann (text)
Lothar Bernd und Hilla BECHER, Thomas STRUTH, Candida HÖFER, Thomas RUFF, Andreas GURSKY, Jörg SASSE, Laurenz BERGES, Elger ESSER, Simo, Lothar Schirmer (ed.), Stefan Gronert (text)
Michael SCHMIDT, Wolfgang ELEMS, Ursula KELM, Ulrich GÖRLICH, Gundula SCHULZE ELDOWY, Florian Ebner (ed., text) , Felix Hoffmann (ed., text), Inka Schube (ed., text) Thomas Weski (ed., text), Ute Eskildsen (text), Carolin Förster (text), Christine Frisinghelli (text), Virginia Heckert (text), Klaus Honnef (text), Jörg
Hiroshi HAMAYA, Kansuke YAMAMOTO, Judith Keller (ed.), Amanda Maddox (ed.)
Horacio Fernández
Burcu Dogramaci (ed.), Désirée Düdder (ed.), Stefanie Dufhues (ed.), Maria Schindelegger (ed.), Anna Volz (ed.)
Johannes Wohnseifer (ed.)
Rémi Coignet (ed.)
Yoshio WATANABE, Akira HOSHI, Hayao YOSHIKAWA, Shinichi KATO, Yasuo WAKUDA, Tetsuo KITAHARA, MORIYAMA Daido, KOJI Taki, Takuma NAKAHIRA, Manfred Heiting (ed.), Kaneko Ryuichi (text), Satomi (essay), Duncan Forbes (essay), Manfred Heiting (essay), Mitsuda Yuri (essay), Lizawa Kotaro (essay), Shirayama Mari (ess
Museum of Modern Art (ed.), Edward Steichen (text), Carl Sandburg (text)
Antawan Byrd (ed.), Yves Chatap (ed.), Bisa Silva (ed.)
Ilka Becker (ed.), Bettina Lockemann (ed.), Astrid Köhler (ed.), Ann Kristin (ed.) & Linda Sandrock (ed.)
Andrea G. Stillman (ed.)
Eloi Gimeno (ed.), Horacio Fernández (text), Jon Uriarte and Cristina De Middel (both text)
Paolo Ventura, Luca Panaro (ed.)
Ed RUSCHA, Armin Zweite (ed.)
Diane ARBUS & Alexander NEMEROV, Fronia W. Simpson (ed.), Katy HIMANS (Book Design)
Flip Bool (edf.), Wim van Sinderen (ed.), Wally Ellenbaas
Martin PARR (ed.), WassinkLundgren (ed.), Gu Zheng (text), Raymond Lum (text), Ruben Lundgren (text), Stephanie H. Tung (text) and Gerry Badger (text)., KUMMER & HERRMAN (Book Design)
signed
Ben Burbridge, Gottfried Jäger (text), Ian Jeffrey (text)
Wilson Centre for Photography (ed.), Simon Baker (Intro)
Gerry Badger (text), David Bate (text), Bettina Lockemann (text) & Michael Mack (text)
Hans-Michael Koetzle (ed.), Gabriel Bauret (text), Christoph Schaden (text), Thomas Wiegand (text), Michael Ebert (text), e.a.
Alistair Hicks (ed.), Timothy Persons (ed.), Lyle Rexer (ed.) & Cgristoph Tannert (ed.)
Patrick Roegiers (ed.), Rene Magritte
Heinrich Kühn, Astrid Mahler (ed., text), Monika Faber (ed., text), Monika Gruber (text), Francoise Heilbrunn (text), Anne Tucker (text)
Frédérique Destribats (ed.), Baptiste Lignel (ed.)
Jeffrey Silverthorne, Lars Schwander (ed.), Jon Henricks (ed.), Annie Proulx (essay)
Sterre Sprengers (ed.), Ola Lanko, Brigiet van den Berg and Nikki Brörmann and Simone Engelen
Rémi Coignet (ed.)
Rémi Coignet (ed.)
David Campany (ed.)
CHARGESHEIMER, Ruth Christine Häuber (ed.)
Stephen McLaren (ed.), Bryan Formhals (ed.)
Karl-Heinz HARGESHEIMER, CHARGESHEIMER, Deanne & Ed TEMPLETON, David Alan HARVEY, Ed VAN DER ELSKEN, Susan MEISELAS, Daido MORIYAMA, Stephe
Joan FONTCUBERTA
Mark Durden (ed.)
Martin PARR, Jeffrey Ladd (ed., text), Michael Fish (ed.), Thomas Weski (essay), Peter Turner (text)
Bernd und Hilla BECHER, Boris BECKER, Laurenz BERGES, Wendelin BOTTLÄNDER, Andi BRENNER, Miles COOLIDGE, Volker DÖHNE, Elger ESSER, Claudia FÄH, Werner Lippert (ed.) Christoph Schaden (ed.), Maren Polte (text), Gerald Schröder (text) und Jeffrey Ladd (text)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
MAN RAY, Roberto Koch (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
BRASSAI, Robert CAPA, Henri CARTIER-BRESSON, André KERTÉSZ, MAN-RAY, Michel Frizot (ed.), Cedric De Veigy (text)
Dirk ALVERMANN, Enrique BOSTELMANN, Paolo GASPARINI, Kitai KAZUO, Paolo MATTIOLI & Anna CANDIANI, Martin PARR (ed.), Ricardo Martínez Vásquez, Christian Peranzzone, Abdoulaye Konate (introduction)
Hans-Joachim Müller (ed.)
Frits Gierstberg (ed.), Rik Suermondt (ed.)
Horacio Fernandez (ed.)
Hans-Michael Koetzle (ed.)
August SANDER, Albert RENGER-PATZSCH, Abisag TÜLLMANN, Edith RIKMKUS, Leonard FREED, George HASHIGUCHI, Dirk REINARTZ, CHARGESHEIMER, W, Manfred Heiting (ed.), Thomas Wiegand (text)
Manfred Heiting (ed), Roland Jaeger (text)
Manfred Heiting (ed., text), Thomas Wiegand (text), Ute Brüning (text), Sebastian Fitzner (text), Janos Frecot(text), Thomas Friedrich (text), Birgit Hammers (text), Virginia Heckert (, Roland Jaeger (text), Enno Kaufhold (text), Hanna Koch (text), Dorothea Peters text), Patrick Rössler (text), Rolf Sachsse (text), Rain
Olu Oquibe (text), Koyo Kouoh (Text), Simon Njami (Text)
Herbert Molderings
Ed VAN DER ELSKEN, Tamara Berghmans (ed.), Vincent Marcilhacy (ed.)
Léon BUSY, Jules GERVAIS-COURTELLEMONT, Albert KAHN, Auguste LÉON, Marguerite MESOULET, Adolf MIETHE, Stephane PASSET, Sergej M. PROK, Christoph LVR-LandesMuseum Bonn (ed.), Antweiler (text), Rolf Sachsse (text), RESCHKE, STEFFENS & KRUSE (Book Design)
Hubertus von Amelunxen (Ed.)
Nobuyoshi ARAKI, Ken DOMON, Masahisa FUKASE, Shigeo GOCHO, Graphic Shudan, Hiroshi HAMAYA, Eikoh HOSOE, Kenji ICHIGURO, Tetsuya ICHIMURA,, Ivan Vartanian (ed.), Ryuichi Kaneko (essay), Rita JULES + Miko McGINTY (Book Design)
Grant B. Romer (ed.), Brian Wallis (Ed.)
Olivia ARTHUR, Paolo PELLEGRIN, Moises SAMAN, Peter VAN AGTMAEL, Andrea Holzherr (ed.)
Thomas Seelig (ed.), Urs Stahel (ed.), Hanna KOLLER (Book Design)
Ed RUSCHA, Jenny Brouws (ed.), Jenny Burton (ed.), Hermann Zschiegner (ed.)
Duane MICHALS, Wolfgang TILLMANS, Thomas RUFF, Andres SERRANO, Sherrie LEVINE, Cindy SHERMAN
Gilbert & George
signed
Gertrud ARNDT, Eugen BATZ, Marianne BRANDT, Erich CONSEMÜLLER, Hannes MEYER, László MOHOLY-NAGY, Lucia MOHOLY, Walter PETERHANS, Grete S, Rainer K. Wick (ed., text), Manfred Schmalriede (text), Gerhard Glüher (text), Andreas Haus (text), Rolf Sachsse (text), Wulf Herzogenrath, Atelier LANGENFASS (Book Design)
Atget, John Szarkowski (ed.)
Cindy SHERMAN, Moderna Museet Stockholm (ed.), Stefania MALMSTEN + Rune DOLI (Book Design)
Cindy SHERMAN, Moderna Museet Stockholm (ed.), Stefania MALMSTEN + Rune DOLI (Book Design)
Okwui Enwezor (ed.), Seydou KEITA, Malick SIDIBÉ, J.D. Okhai OJEIKERE, Rotimi FANI-KAYODE, Santu MOFOKENG, August SANDER, Bernd und Hilla BECHER
Reinhold Mißelbeck (ed.)
Hans-Michael Koetzle (ed.)
Ansel ADAMS, Manuel ÁLVAREZ-BRAVO, Nobuyoshi ARAKI, Diane ARBUS, Richard AVEDON, David BAILEY, Elmer BATTERS, Peter BEARD, Cecil BEATO, Hans-Michael Koetzle (ed.)
Walker EVANS, Dorothea LANGE, Arthur ROTHSTEIN, Jack DELANO, Gordon PARKS, Gilles Mora (ed.), Beverly W. Brannan (ed.)
Boris MIKHAILOV, Inka Schube (ed.)
Juliet Hacking (ed.)
Krass CLEMENT, Jeffrey Ladd (ed.), Rune Gade (essay)