Fred JAEGER, Britta Schmitz (ed.), Eva Neubert (ed.), Volker Kutscher (Vorwort)
Robert PUFLEB, Gregor Jansen (text), Mischa Kuball (text), Nadine SCHLIEPER (Book Design), STUDIO ROB VAN HOESEL (Book Design)
August SANDER
August SANDER, Wolfgang Kemp (text)
August SANDER, Susanne Lange (essay), Gabriele Conrath-Scholl (ed., essay)
August SANDER, Gabriele Conrath-Scholl (ed, text)
August SANDER, Gabriele Conrath-Schioll (ed., text)
Hennric JOKEIT, Sean O'Toole (foreword)
Mario MARINO, Thomas und Regina Starke (ed.), Ulrich Rüter (text), Daniel LASETZKE (Book Design)
Juergen TELLER (photos), Ute und Werner MAHLER (photos), Pari DUKOVIC (photos), Brigitte LACOMBE (photos), Paolo PELLEGRIN (photos), Schaubühne Berlin (ed.), Christoph Amend (text), Thomas Ostermeier (text), Joseph Pearson (text), Dirk Peitz (text), Ingo Taubho, Pascal SCHÖNEGG (Book Design)
Silke HELMERDIG (photos, essay)
Edith Maria BALK
Ursula SCHULZ-DORNBURG
Peter BAUZA
Bernd und Hilla BECHER, Karl BLOSSFELDT, August SANDER, Karl PAWEK, Evelyn RICHTER, Rudolf SCHÄFER, Sarah E. James (ed.)
Sven MARTSON, John T. Hill (afterword), Claudia Roth (preface), Richard REISEN (Book Design)
Jean MOLITOR, Nadine Barth (ed.), Kajija Voss (text), Julia WAGNER, grafikanstalt (Book Design)
Annette HAUSCHILD, Nadine Barth (ed.), Julia WAGNER, grafikanstalt (Book Design)
Michael SCHMIDT
Ulrich WÜST, Bernd Heise (ed.), Matthias Flügge (text)
Michael SCHMIDT, Stiftung für Fotografie und Medienkunst (ed.), Archiv Michael Schmidt (ed.), Einar Schleef (text), Janos Frecot (text), Karin Schmidt (text), Thomas Weski (text)
Heinrich RIEBESEHL, Jörg Krichbaum (ed., text), Hartmut BRÜCKNER (Book Design)
Ulrike CRESPO, Halldór Guðmundsson (text), Matthias Wagner K. (text), Harald PRIDGAR (Book Design)
Ulrike CRESPO, Alissa Walser (text), Harald PRIDGAR (Book Design)
Stephan ERFURT, Matthias Harder (ed., text), Felix Hoffmann (ed.), Florian Illies (text), Jordan Mejias (text), NAROSKA (Book Design)
Jochen MANZ, Shah Rukh Khan (ed., text), Farah Khan (ed., text)
Wolfgang NEUKIRCHNER, Manuel Neukirchner (ed.), Uew W. Landskron (Book Design)
Zoltán JÓKAY, Thomas Knubben (ed., text), Claudio Hils (ed., text), SCHÜTTE (Book Design)
Lotte JACOBI, Otto Steinert (ed., curator, foreword, cover picture), Ute Eskildsen (ed., curator), Hellmuth Karasek (text), Inge OSSWALD (Book Design)
Peter KEETMAN, Museum Folkwang & Stiftung Gundlach (ed.)
Peter KEETMAN, F.C. Gundlach (ed.), Rolf Sachsse (text)
Josef STOFFELS (Fotos), Grütter (ed.), Stefanie Grebe (ed.)
Erich GRISAR, Heinrich Theodor Grütter (ed.), Stefan Mühlhofer (ed.), Stefanie Grebe (ed.), Andrea Zupancic (ed.)
Beaumont & Nancy Newhall (ed., text, design), T.E. MERGENDAHL Jr. (Book Design), BEVANS, MARKS & BARROW (Jacket Design)
Robert LEBECK, Ralf Beil (ed.. text), Alexander Kraus (ed., text), Michael Glasmeier (text), Fabian Köster (text), Aleksandar Nedelkovski (text), St, Cordula LEBECK (Book Design)
Elger ESSER, Osnat Zukerman Rechter (text), Özkan Ezli (text)
Alexander FRÖDE
signed
Ilse BING, Grete STERN, Ellen AUERBACH, Antonia Lerch (dir.)
Katja STUKE, Oliver Sieber
signed
Uwe BEDENBECKER (photos, text, design)
Juliane HERRMANN (photos, text), Yasha Beresiner (text), James Anderson (text), Emmy VAN THIEL (Book Design)
signed
Andreas GURSKY, Gerald Schröder (essay), Brian Sholis (curator, essay), Ralph Rugoff (essay)
Peter GRANSER, Robert Lax (poem), PARAT.CC (Book Design)
Karl-Ludwig LANGE (photos), Matthias Harder (ed.), Detlev PUSCH (Book Design)
Michael SCHMIDT, Stiftung für Fotografie und Medienkunst (ed.), Archiv Michael Schmidt (ed.), Einar Schleef (text), Janos Frecot (text), Karin Schmidt (text), Thomas Weski (text)
Ursula ARNOLD, Arno FISCHER, Evelyn RICHTER, Jeanette Stoschek (ed.), Patricia Werner (ed.)
André LÜTZEN (photos, book design), Joseph Conrad (excerpts from his nautic diary 1890), Hannes Wanderer (Book Design)
Alexander FRÖDE, Frank Dommert (text)
Christoph Schaden (ed., text), LVR-Landesmuseum Bonn, Adelheid Komenda (text), Gerald Schröder (text), Mona Schubert (text), Peter KRÜLL (Buchgestaltung)
Barbara KLEMM, Andreas Rossmann
Barbara KLEMM, Andreas Rossmann (text)
Thomas Kempas (ed.), Karl Steinorth (text)
Julius NEUBRONNER & his pigeons, Nicoló Degiorgis (ed.), Audrey Solomon (ed.), Joan Fontcuberta (essay)
Stefan HAMMER, Wolfgang Zurborn (image dialogue)
signed
Stefan HAMMER, Lu Xun (short story), Richard REISEN (Book Design)
signed
Karl BLOSSFELDT, Cees Nooteboom (essay), Helga von Beuningen (übersetzung)
Thomas RUFF, Martin Germann (ed.), Thomas Bernhard (text)
Kunstmuseum Wolfsburg (ed.), Antonín Dufek (text), Björn Egging (text), Ivo Kranzfelder (text), Ulrich Pohlmann (text), Bernd Stiegler (text)
Sven FENNEMA, Petra Reski (texte)
Sven FENNEMA, Christoph Gunkel (texte)
Björn PRETZEL, Sven FENNEMA, Phéline Fennema (texte)
signed
Axel HÜTTE, Beat Wismer (ed., text), Ralph Goertz (ed., text), Thomas A Lange (texdt)
Axel Völcker (ed.), Julia Boek (ed., text), Enno Kaufhold (text)
Yvette SILJA (photos, design), Charlotte Lindenberg (text), Annekathrin Müller (text), Harald PRIDGAR (Book Design)
Milli BAU, Julica Norouzi (ed.), Susann STEFANZIEN (Book Design)
Juergen TELLER, Ulf Poschardt (text), Tracey Emin (text), Neville Wakefield (text), Ute Eskildsen (text), Ulrich Pohlmann (text)
Oliver SIEBER, Peter Lindhorst (intro)
Karl BLOSSFELDT (photos, text), Ann und Jürgen Wilde (ed.), Ulrike Meyer Stump und Simone Förster (ed.), Christoph Ransmayr (text), Neo Rauch (text), Bernhard Maaz (text), Ben, Stephan MÜLLER (Book Design)
Peter PILLER, Christoph Keller (ed.)
signed
Andreas GEFELLER, David Campany (text)
Barbara DOMBROWSKI
Michael WOLF, Hannes Wanderer (ed.)
HAUBITZ+ZOCHE, Christian LANGE, Ibrahim ÖZTAS (Book Design)
Hans HANSEN, Felix Hoffmann (ed., text), Hendrik Schwantes (ed.), Juhani Pallasmaa (text), Hannes Böhringer (text), Falk Haberkorn (text), Axel Kufus (text), Hartmut Böhme (text), Anna Voswinckel (text
Oliver Hartung (ed., design), Helmut VÖLTER (Book Design)
Ursula SCHULZ-DOMBURG, Hartwig Fischer (text)
Michael WOLF (photographs, text), Marc Feustel (text), Jan-Philipp Sendker (text), Wim van Sinderen (text)
signed
Hermann KRONE, Hans-Ulrich Lehmann (ed.)
Andreas GEHRKE, Lucius Burckhardt (essay)
Nadine SCHLIEPER, Robert PUFLEB
Wolfgang TILLMANS (photos, design), Theodora Vischer (text), Paul HUTCHINSON (Book Design)
Jürgen NEFZGER, Jutta Herden (text), Ulrich Pohlmann (text)
Heinrich HAUSER, Barbara Weidler (ed.), Andreas Rossmann (afterword)
Michael WOLF, Hannes WANDERER (Book Design)
signed
Michael SCHMIDT (ed., design), Erika Bräuel (ed.), Friedrich Voss (preface), Günter PILARSKI (Book Design)
Katja STUKE, Oliver SIEBER, BöhmKobayashi (Book Design)
signed
Christoph GROTHGAR
signed
Christoph NAUMANN, Anna RÜTHER (Book Design)
Thomas STRUTH, Richard Sennett (text)
Thomas STRUTH, Nigel Pitman (text), Hans Rudolf Reust (text)
Thomas STRUTH, Thomas Weski (text), Ulrich Wilmes (tedxt), Jana-Maria Hartmann (text), Okwui Enwezor (interview)
Dirk REINARTZ, Wolfram Runkel
Gerhard RICHTER, Dietmar Elger (ed., text) Hubertus Butin (text), Oskar Bätschmann (text), Christoph STEINEGGER (Book Design)
Claudius SCHULZE, Oskar Piegsa (text), Thomas Glade (text), Sybren (SYB) KUIPER (Book Design)
signed
Thomas HOEPKER, Wolf Biermann (text), Günter Kunert (text), Eva Windmöller (text)
Thomas HOEPKER (photos, text), Elliott Erwitt (pre-face)
Sarah SCHÖNFELD, Matthias Harder (text), Alexander Klose (text), Jeannie Moser (text), Christina Vagt (text), Anna Zett (text), Anja LUTZ (Book Design)
Clemens FANTUR, Studio LINDHORST-EMME (Book Design)
Arne REIMER, Ulf Erdmann Ziegler (essay), Nicola REITER (Book Design)
Gottfired BALTUS, Carolin SCHÜTEN, Uta BIEL, Thomas HEBLER, Piotr SARAD, Gerd FINGER, Philipp Aufzug, Chorweiler Stadtteilzeitung (ed.), Kröpelin (ed.) Carolin Schüten (photo ed.), Thomas HEBLER (Book Design)
Fred HERZOG, Hans-Michael Koetzle (ed.) Jeff Wall (ed.), David Campany (text)
Fred HERZOG, Claudia Gochmann (text), Sarah Milroy (text), Jeff WALL (text), Douglas COUPLAND (text), Peter COCKING (Book Design)
Peter Keetman, Gijs van Tuyl (ed., text), Holger Broeker (ed., text), Manfred Grieger (text), F.C. Gundlach (text), Rolf Sachsse (text), Dirk Schlinkert (text)
Wolfgang TILLMANS, Joachim Jäger (ed., text), Daniel Birnbaum (text), Julie Ault (text)
Andreas Feininger, Thomas Buchsteiner (ed.), Otto Letze (ed.)
Andreas Gefeller, Ernest W. Uthemann (ed., text), Martin Hochleitner (text), Roland Nachtigaller (text)
Monika Steinhauser (ed.), Ludger Derenthal (ed.), Kai-Uwe Hemken (text), Markus Weckesser (text), Daniel Marzona (text), Gerlinde Geisler (text), Roman Ronald Gerhold (text), Sonja Clase
Henrik Spohler, Thomas Assheuer (preface)
Thomas Struth, Tobias Bezzola (text), Dirk Baecker (text), D. Graham Burnett (text)
Ostkreuz - Agentur der Fotografen (ed.), Marcus Jauer (preface, text), Felix Hoffmann (text), Anne-Dore Krohn (text)
Uwe Reichenberg, Joseph von Westphalen (foreword)
signed
Jutta BENZENBERG, Kurt Kaindl (ed.), Ardian Klosi (text), Ingo Schulze (text), Daniel Züst (text)
Ingar Krauss, Suzy Shammah (ed.), Ulf Erdmann Ziegler (text)
Stefan Moses, Hans Georg Puttnies (preface)
Hans-Christian SCHINK, Simone Förster (ed.), Ulrike Bestgen (ed., text), Wolfgang Holler (ed.), Walter Smerling (ed.), Thomas Weski (text), T. O. Immisch (tex, Severin WUCHER (Book Design)
Peter H. FÜRST, Marc Boucherie (ed.)
Sibylle BERGEMANN, Renate Schubert (ed.), Franziska Schmidt (ed.), Betty Fink (ed.)
Sibylle BERGEMANN, Frieda von Wild (ed.), Lily von Wild (ed.), Loock Galerie (ed.), Ingo Taubhorn (text), Jutta Voigt (text), Sonia Voss (text), mischen, Fabian LEFEMANN (Book Design)
Jörg Feldkamp (text), Florence Muller (text), Jutta Niemann (text), Katharina Sykora, Willy Maywald
Willy MAYWALD, Katharina Sykora (ed.), Association Willy Maywald and Ludger Derenthal (ed.), Tobias HONERT & Jan WIRTH (Book Design)
Willy MAYWALD, Jutta Niemann (text), Gilles BEAUJARD, Arnaud ROUSSEL (Book Design)
Klaus Eschen, Christiane Landgrebe (text), Egon Bahr (foreword)
Franz ROH, Felix Zdenek (ed.), Deichtorhallen Hamburg (ed.), Sabina Mlodzianowski (text)
Andreas GURSKY, Udo Kittelmann (ed.)
Hermann AHRENS, Harald BUSCH, Eugen COUBILLIER, Wanda v. DEBSCHITZ-KUNOWSKI, Hans FINSLER, Elisabeth FRITZE, R. GERLING, Arvid GUTSCHOW,, Karl Robert Langewiesche (orig.ed.) / Albertina Wien (ed.), Eugen Diesel (preface), Hans-Curt Köster (ed.), Franz-Xaver Dr. Schlegel (essay)
Sibylle BERGEMANN, Arno Fischer (ed.), Bernd Heise (ed.), Frieda Wild (ed.), Jutta Voigt (text), Michael DE MAIZIÉRE (Book Design)
Maria SEWCZ, Inka Schube (ed.)
Lothar Bernd und Hilla BECHER, Thomas STRUTH, Candida HÖFER, Thomas RUFF, Andreas GURSKY, Jörg SASSE, Laurenz BERGES, Elger ESSER, Simo, Lothar Schirmer (ed.), Stefan Gronert (text)
Elger Esser, von Amelunxen (text), Cees Nooteboom (text)
Candida Höfer, Gunda Luyken (text, ed.), Beat Wismer (ed.), Lothar Baumgarten (text), Benjamin Buchloh (text), u.v.m.
Heinrich RIEBESEHL, Peter Sager, Ulrike Schneider
Götz DIERGARTEN, Roland Goll (text), Slawomir Shuty (text), Michał Wiśniewski (text)
Götz DIERGARTEN, Carsten Ahrens (text), Matthias Harder, Petra Helck, Sven Beckstette (contributions), Verena GERLACH (Book Design)
Michael SCHMIDT, Wolfgang ELEMS, Ursula KELM, Ulrich GÖRLICH, Gundula SCHULZE ELDOWY, Florian Ebner (ed., text) , Felix Hoffmann (ed., text), Inka Schube (ed., text) Thomas Weski (ed., text), Ute Eskildsen (text), Carolin Förster (text), Christine Frisinghelli (text), Virginia Heckert (text), Klaus Honnef (text), Jörg
Peter Bialobrzeski, Florian Hanig (text), Christoph Ribbat (text)
Lisa Diandra KRUEGER
Ute Eskildsen (ed.), Esther Ruelfs (essay), Annelise Kretschmer
Hans Ulrich Obrist (ed., text), Robert Storr (text), Moorhouse (text), Siri Husvedt (text),
Barbara Engelbach (ed.), Ursula Frohne (ed.), Sigmar Polke
Michaela Meise
Gerhard Richter, Helmut Friedel (introduction)
Joachim Schumacher, Fabian Lazarzik (text), Daniel Stemmrich
Alexander FRÖDE, Allan Gretzki (preface), Thomas Hansen (prosa), Selim Baskan (prosa), Julia Feller (prosa) und Clemens Hilsberger (prosa)
signed
Karolin Klüppel, Nadine Barth (text), Andrea Jeska (text)
signed
E.O. (Emil Otto) HOPPÉ
Julia Runge, Cornelia Limpricht (ed.)
signed
Michael KERSTGENS, Stefan Berger (text), Christoph Fasel (text) and Theo Steegmann (text)
signed
Janine Graubaum
Martin Eberle
Sara-Lena Maierhofer
signed
Gerhard Kurtz
Gerhard Kurtz, Daniel Sadrowski
Werner Amann
Andreas Trogisch, Anja Maier (essay)
signed
Christoph BANGERT, Chiho BANGERT (Book Design)
Monika Macdonald
Petra Wittmar, Hubert von Amelunxen (ed.), Susanne Lange (ed.), Gabriele Conrath-Scholl (interview)
Hans-Peter Feldmann (ed.)
Helena Tatay (ed., text), Brigitte Huck (text), Hans-Ulrich Obrist (preface)
Hans-Peter Feldmann (ed.), Christian Hansen (ed.)
Dirk Reinartz, Christian Graf von Krockow (ed.)
Dirk Reinartz
Dirk Reinartz, Christian Graf von Krocklow (ed.)
Dirk Reinartz
Julian Schnabel, Petra Giloy-Hirtz (text)
Jessica Backhaus
Hennric JOKEIT, Philip Ursprung (text)
Frank Gaudlitz, Claudia Schubert (text)
Myles Little (ed.), Geoff Dyer (text)
Jonathan Danko Kielkowski, Christoph Schaden (text), Helge SCHLAGHECKE (Book Design)
Claudia HEINERMANN, Sonya Winterberg (text), W. Freiherr von Stetten (preface), Sybren (SYB) KUIPER (Book Design)
Bettina Lockemann, Elisabeth Neudörfl
Wolfgang TILLMANS
Katja STUKE, Hans GREMMEN (Book Design)
signed
Sebastian Mölleken
Herbert Burkert (ed.), Uta Grosenick (ed.), Rui Xavier (film)
Andreas Frei
signed
Christian REISTER, Calin KRUSE (Book Design)
signed
Beatrice Minda, Ulrich Pohlmann (text), Richard Wagner (essay)
Thomas Demand, Ben Lerner (text)
Jochen LEMPERT, Chris Sharp (d., text)
Hansgert LAMBERS, Michael Arenz (poems), Kai-Olaf HESSE (Book Design)
André GELPKE
Josef Schulz, Christoph Schaden (text), Gregor Jansen (text)
signed
Roswitha Hecke, Joachim Sartorius (text)
Simone Menegoi (ed.)
Peter PILLER, Thomas Seelig (ed.) Jörg Heiser (text), Dieter Roelstrate (text), Ludwig Seyfarth (text), Maren Lübke Tiedow (text) e.a.
Beatrice Minda, Asghar Farhadi (text), Pooya Ghoddousi (text) & Shahrnush Parsipur (text)
Andreas Gefeller, Celina Lunsford (text), Christoph Schaden (text)
Dana Stölzgen, Göran Gnaudschun (text)
signed
Wilhelm Schürmann
Jens LIEBCHEN, Helge SCHLAGHECKE (Book Design)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Böll (text, ed.)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Ruth Christine Häuber (ed.)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Böll (text, ed.)
CHARGESHEIMER, C. Hargesheimer, Heinrich Böll (ed., text)
Wolfgang VOLLMER, Reinhold Mißelbeck (ed.), C. (Karl-Heinz) Hargesheimer
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Reinhold Mißelbeck (ed., text), Karl Pawek (text), L. Fritz Gruber (text)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Angelika Muthesius (ed.)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Hajo Steinert (ed,)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Hajo Steinert (ed.)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Böll (text), Eusebius Wirdeier (ed., Neuauflage)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Böll (text), Eusebius WIRDEIER (ed. Neuauflage)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Bodo von Dewitz (ed.)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Bodo von Dewitz (ed.), Kerstin Stremmel (text), Reinhard Matz (text), u.a.
Diane VINCENT, Paul GAFFNEY & Diane VINCENT (Book Design)
signed
CHARGESHEIMER, Deanne & Ed TEMPLETON, David Alan HARVEY, Ed VAN DER ELSKEN, Susan MEISELAS, Daido MORIYAMA, Stephen SHORE, Crist
Katharina Roters
Joachim Brohm, Ulf Erdmann Ziegler (text)
Olaf Otto Becker
Peter BIALOBRZESKI
Peter Bialobrzeski, Stefanie Gommel (text)
CHARGEHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Theodor Grütter (ed.), Stefanie Grebe (ed.), Heinrich Böll (text)
Kai Bornhöft
signed
Andreas Trogisch
signed
Joachim Schumacher, Gerhard Kurtz (ed.), Christoph Schaden (text)
Wolfgang TILLMANS, Johanna Burton (essay), Jan Verwoert (survey)
Thekla Ehling, David Almond (text), Gesine Grotrian-Steinweg (illustrations)
Thekla Ehling, Christoph Schaden (text)
Berthold STEINHILBER, Hans-Michael Koetzle (text), Wim Wenders (text)
Christoph ENGEL, Knut GIELEN
Christoph BANGERT, Teun VAN DER HEIJDEN (Book Design), Chiho BANGERT, Klaus KEHRER
signed
Juergen Teller, Sadie Coles
Karl Dammaschke (ed.), Kurt Baranowski (ed.)
elfuhrelf GbR, Norbert Hummelt, Adrian Kasnitz, Martin Stankowski, Ute Wegmann, Lars Weisbrod und Christoph Wirtz (text)
Michael Danner (ed.), Susanne Holschbach (text), Günter Zint
signed
Arwed Messmer (ed.), Fritz Tiedemann, Florian Ebner (ed.), Janos Freciot (text), Benedikt Goebel (text), Annett Gröschner (text), Wolfgang Kil (text), Ursula Müller (text)
Bernd und Hilla BECHER, Boris BECKER, Laurenz BERGES, Wendelin BOTTLÄNDER, Andi BRENNER, Miles COOLIDGE, Volker DÖHNE, Elger ESSER, Claudia FÄH, Werner Lippert (ed.) Christoph Schaden (ed.), Maren Polte (text), Gerald Schröder (text) und Jeffrey Ladd (text)
Juliane Eirich
Gerhard Richter
Andreas Weinand
Kurt Dingelstedt (text), Jens Ehrhardt (text), Christiane Dr. Stahl (text)
Peter Lindbergh, Jerome Sans (ed.)
Günther Förg, Herman Beil (essay), Rudolf Schmitz (essay)
Toni Schneiders, Landesmuseum Koblenz (ed.), J.A. Schmoll, gen. Eisenwerth (text), UlrichPohlmann (text)
Kai-Olaf Hesse, Rolf Sachsse (text), Göran Gnaudschun (text) und Katja Dannowski
Jens LIEBCHEN, Christoph Schaden (essay)
signed
Lena Grass
signed
Freer Dawn (Ed.), Peter Stein (ed.), Fred Stein, Gilles Mora (Text)
Diana SCHERER, Willem VAN ZOETENDAAL (Book Design)
Diana SCHERER (photos, design), Menno Wigman (foreword & poems), Willem VAN ZOETENDAAL (Book Design)
signed
Martin Rosswog, Klaus Honnef (text), Kurt Dröge (text)
Ute BEHREND
signed
Katharina HESSE, Lara Day
signed
Dagmar Keller, Martin Wittwer
Henrik Spohler, Friedemann Schmoll (Text), Christiane Stahl (Text)
Robert Häusser, Alfred Wieczorek (Ed.)
Günter Derleth, Christoph Schaden (Text), Ruth Heidenreich( Text)
Frederic Lezmi
Klaus Honnef (Ed.), Hans-Michael Koetzle (Ed.), Sebastian Lux (Ed.)
Michael SCHMIDT
Tobias ZIELONY, Prill VIECELI (Book DEsign)
Franz Roh, Sabina Mlodzianowski (text)
Candida Höfer, Wulf Kirsten (text), Gerda Wendermann (text)
Jessica BACKHAUS, Jean-Christophe Ammann (text), Elisabeth Biondi (text)
Gerhard Richter, Helmut Friedel (ed.)
Gerhard RICHTER
Jochen GERZ, Carl-Albrecht Haenlein (ed.), Herbert Molderings (text), Guenter Metken (text), Juergen Hohmeyer (text)
Julia Baier
Matthias Schaller, Thomas Weski (Ed.)
Michael WOLF, Lee Ho Yin (text), Lynne DiStefano (text)
Michael WOLF, Boris von Brauchitsch (Essay)
Jo Röttger, Ansgar Reiss (Text), Martin Bayer (Text)
Heidi Specker, Jennifer Allen (text), Inka Schube (text), Hans Ulrich Obrist (interview)
Peter Bialobrzeski
Peter Bialobrzeski
Peter Bialobrzeski (ed.)
Torsten Hattenkerl
Dirk Alvermann
Henrik Vering
signed
Abisag TÜLLMANN, Martha Caspers (text), Kristina Lowis (text), Ulrike May (text), Monika Haas (text), Barbara Lauterbach (text), Katharina Sykora (text)
Joachim Brohm, Rainer Iglar (Ed.), Michael Mauracher (Ed.)
Joachim Brohm, Urs Stahel (essay)
Joachim BROHM, SK-Stiftung Kultur / Landesgalerie Linz, (ed.), Gabriele Conrath-Scholl (text)
Joachim Brohm, Heinz Liesbrock (Ed.)
Joachim Brohm, Thomas Weski (Ed.&Text), Vince Leo (Text)
Jörn Vanhöfen
Jörn Vanhöfen, Jens Sparschuh (text), Walter Kempowski (text)
Sibylle BERGEMANN, Arno Fischer (ed.), Bernd Heise (ed.), Frieda von Wild (ed.)
Michael WOLF, Christian Schüle (essay)
Michael WOLF, Christian Schüle (essay)
signed
Sibylle BERGEMANN, Ute & Werner MAHLER, Harald HAUSWALD, Maurice WEISS, Ostkreuz Agentur (ed.), Marcus Jauer (text), Wolfgang Kil (text), NARIOSKA (Book Design)
Thomas Struth, Richard Sennett (essay)
Olaf Unverzart
signed
Olaf Unverzart
Olaf Unverzart
signed
August SANDER, Susanne Lange (text), Gabriele Conrath-Scholl (text)
Hein Gorny, Marc Barbey (ed.), Enno Kaufhold (text)
Sonja BRAAS, Stefan Berg (ed.), Diana Edkins (ed.), Felix KUNKLER (Book Design)
Hans-Christian SCHINK, Ingo SCHEFFLER (Book Design)
Olaf Otto Becker, Petra Giloy-Hirtz (text)
Olaf Otto Becker, Christoph Schaden (text)
Boris Becker (ed.)
signed
Olaf Otto Becker, Freddy Langer (text), Konrad Steffen (text), Jay Zwally (text)
Annette Kicken (ed.), Rudolf Kicken (ed.), Simone Förster (ed.)
Heinrich RIEBESEHL (photos, text), Ulrike Schneider (ed.), Rolf Sachsse (text), Inka Schube (text), Ulf Erdmann-Ziegler (text)
Nina POPPE
Nina POPPE
Leonhardi-Museum (ed.), Thomas Martin (text), T.S. Eliot (poem)
Arno Fischer, Elke aus dem Moore (ed.), Matthias Flügge (text)
Klaus Mettig
Ralf-Peter Seippel (ed.)
Andrea DIEFENBACH
Andrea DIEFENBACH
Axel Hoedt
Andreas Magdanz
Stephanie STEINKOPF (photos, design), Jens Thomas (text), Maria ROEWER (Book Design)
signed
Sibylle FENDT, Zoltán Jókay (texts), Julia-Sophie KUON (Book Design)
signed
Helmut Newton
Helmut Newton
Thomas Wrede, Ute Bopp-Schumacher (ed.)
Timm Rautert
Timm Rautert
Thomas RUFF, Bernd & Hilla BECHER, Andreas GURSKI, Beat STREULI, David Octavius HILL, August SANDER, MAN RAY, Peter KEETMAN, Robert FRA, Ute Eskildsen (ed.)
Helena SCHÄTZLE
Ralf-P. Seippel (Ed.)
Thomas HOEPKER
signed
Wolfgang TILLMANS
signed
Wolfgang TILLMANS
Gabriele HARHOFF
Diedrich Diederichsen (ed.), Stefan Gronert (Ed.), Ralph Rugoff (Ed)
Manfred PAUL, Uwe Kolbe (essay)
signed
Elke aus dem Moore (ed.), Inka Schube (text), Hans-Werner HOLLWARTH (Book Design)
Arwed MESSMER (ed.), Annett Gröschner, Carsten EISFELD (Book Design)
Fritz TIEDEMANN, Arwed MESSMER (ed.), Annett Gröschner (ed.), Florian Ebner (ed.), Florian
Walter NIEDERMAYR
Walter NIEDERMAYR
Boris BECKER (ed.)
Michael SCHMIDT, Markus Heinzelmann (ed.)