Tacita DEAN, Theodora Vischer (ed., text), Isabel Friedli (ed., text), Bernhard FISCHER & Sarah WINTER (Book Design)
Reinhard Braun (text), Christine Frisinghelli (text), Christiane Kuhlmann (text), Maren Lübbke-Tidow (text), Ito Toshiharu (text), Sandra, Camera Austria International (ed.), Museum der Moderne Salzburg (ed.), Markus DREESSEN (Book Design)
Tina BARA, Sibylle BERGEMANN, Kurt BUCHWALD, Lutz DAMMBECK, Christiane EISLER, Thomas FLORSCHÜTZ, York der KNOEFEL, Ute MAHLER, Eva M, Sonia Voss (ed., text), Philippe Seclier (ed.)
Ajit BHADORIYA, Anisha BAID, Anoop RAY, Anushree FADNAVIS, Apoorva GUPTAY, Arshad HAKIM, Chandan GOMES, Cheena KAPOOR, Chinar SHAH, G, Landskrona foto (ed.), Nikyatee Shinde (ed.), Niklas Östlind (text),
Joseph ALBERT, Gregor BALDI, Francis BEDFORD, Karl BODMER, Felix BONFILS, Adolphe BRAUN, Alfred BRIQUET, Giacomo CANEVA, Tommaso CUCCIO, Museum Schloss Moyland (ed.), Ulrich Pohlmann (text), Svenja Paulsen (text), Rudolf Scheutle (text), Sabrina Mandanici (text), Bettina Paust (Vorwort)
Nicole AHLAND, Kunstverein Ludwigshafen am Rhein, Museum Wiesbaden (ed.), Barbara Auer (text), Peter Forster (text)
Motoyuki Shitamichi (ed.), Taro Yasuno (ed.), Yoshihisa TANAKA (Book Design)
Fiona TAN (photos, text), Miriam Szwast (ed.), Yilmaz Dziewior (preface)
Fiona TAN, Sabrina van der Ley (ed., preface), Enrico Lunghi (ed.), Susanne Gaensheimer (ed.), Suzanne Landau (ed.), Eva Klerck Gange (text), Christophe Gallois (text), Peter Gorschlüter (text), Angela Jerardi (text), Jenny Hval (text), Ruth Direkto
Alec SOTH, Joachim BROHM, Ralph Goertz (ed., text), Vince Leo (text), Wolfgang Ullrich (text)
Eva BESNYÖ, Hannelore Fischer (ed.), Elisabeth Moortgat (ed.), Marion Beckers (text),
UMBO, Inka Schube (ed., text), Inka Kristina Blaschke-Walther (text), Ute El Nahawi und Maria Bortfeldt (text), Michael Glasmeier (text), S
Peter BIALOBRZESKI, Lucinda DEVLIN, William EGGLESTON, Luigi GHIRRI, Beate GÜTSCHOW, Raphael HEFTI, Dan HOLDSWORTH, Carsten HÖLLER, Ro, Ulrich Pohlmann (ed., text), Christina Leber (ed., text), Katharina Zimmermann (ed., text), Erec Gellautz (ed., text), Volker Demuth (t
Don McCULLIN, Shoair Mavlian (ed., text), Simon Baker (ed.)
Gertrud ARNDT, Irene BAYER, Lotte BEESE, T. Lux FEININGER, Walter FUNKAT, Lucia MOHOLY, Carl Haenlein (ed.), Gerhard Glüher (text), Suzanne E. Pastor (text)
Michael ACKERMAN (photos, ed.), Morten ANDERSEN, Thorsten KIRCHHOFF (photos, ed., design), Peer KUGLER (photos, ed., text), André LÜTZEN, Adam Cohen (text)
Laszlo MOHOLY-NAGY, Erich Consemüller, Marianne BRANDT, Lucia MOHOLY, Viviane SASSEN, Dominique Teufen, Daniel T Braun, Wolfgang TILLMA, Corina Gertz (ed.), Christoph Schaden (ed., text), , Prof. Dr. Kris Scholz (ed., text), Ute Famulla (text), Prof. Dr. Kai-Uwe Hemken (t, Thomas Artur SPALLEK (Book Design)
Viviane SASSEN, Shigeo Goto (ed.), Sawako Fukai (ed.), Yoshihisa TANAKA (Book Design)
signed
Anthony HERNANDEZ (photos, text), Robert ADAMS (introduction), Erin O'Toole (ed., text), , Ralph Rugoff (text), Lewis Baltz (text)
Taiji MATSUE, Peter Dering (text), Bettina Paust (text), VERB (Book Design)
Helen LEVITT, Albertina Wien (ed.), Walter Moser (ed., text), Duncan Forbes (text), Astrid Mahler (text), Christina Natlacen (text), Bert Rebh, Manuel RADDE (Book Design)
Stephen GILL, Barbara Hofmann-Johnson (interview), Florian VON WISSEL (Graphic Design)
Nobuyoshi ARAKI, Felix Hoffmann / c/o Berlin (ed.), Marc NAROSKA (Book Design)
Ellen AUERBACH, Herbert BAYER, Hans BELLMER, Eva BESNYO, Marianne BRANDT, Frantisek DRTIKOL, Max ERNST, John HEARTFIELD, Hannah, Matthew S. Witkovsky (ed., text), Peter demetz (text),
Robert CAPA, Beaumont-Maillet (ed.)
Fritz BLOCK, Roland Jaeger (ed.)
VD (= Vincent Delbrouck, photos, design), Philippe KOUENE (Book Design)
signed
Luigi GHIRRI, James Lingwood (ed.)
Lotte JACOBI, Otto Steinert (ed., curator, foreword, cover picture), Ute Eskildsen (ed., curator), Hellmuth Karasek (text), Inge OSSWALD (Book Design)
Jananne AL-ANI, Luc DELAHAYE, Harun FAROCKI, An-My Lê, Paola DE PIETRI, Walid RAAD, Jo RACTLIFFE, Till ROESKENS, Eyal WEIZMAN, Donovan W, Diane Dufour (ed.), Jean-Yves Jouannais (ed.)
Elger ESSER, Osnat Zukerman Rechter (text), Özkan Ezli (text)
Gerard Petrus (G.P.) FIERET, Violette Gillet (text), Francesco Zanot (text), Hripsimé Visser (text), Wim van Sinderen (text)
Andreas GURSKY, Gerald Schröder (essay), Brian Sholis (curator, essay), Ralph Rugoff (essay)
John BALDESSARI, Kunstmuseum Bonn (ed.), Stefan Gronert (ed., text), Christina Végh (text), John C. Welchmann (text), Yvonne QIRMBACH (Book Design)
Valeska ACHENBACH, Bernd ARNOLD, Boris BECKER, Wout BERGER, Rolf-Georg BITSCH, Kurt BOECKER, René BÖLL, Robert CAPA, Henri CARTIER-BRESS, Adelheid LVR-Landesmuseum Bonn (ed.), Christoph Schaden (ed., text), Adelheid Komenda (text), Gerald Schröder (text), Mona Schubert (text, Peter KRÜLL (Book Design)
Robert ADAMS, Derek BENNETT, Joachim BROHM, David GOLDBLATT, Candida HÖFER, Miyako ISHIUCHI, Ute KLOPHAUS, Karl C. KUGEL, Boris MIKHAIL, Barbara Engelbach (ed., text), Jennifer Crowley (text), Lena Fritasch (text), Laszlo Glozer (text), Shanay Jhaveri (text), Jasmina Merz (text), Andreas Prinzing (text), Inka Schube (text)
Adolphe BRAUN, Ulrich Pohlmann (Hrsg.), text, Paul Mellenthin (Hrsg., text), Franziska Kunze, Jan von Bevern (text), Aziza Gril-Mariotte (text), Christian Kempf (text), Dorothea Peters (text), Marie Robert (text), Bernd Stiegl
Thomas Kempas (ed.), Karl Steinorth (text)
Djan Seylan (ed.)
Daido MORIYAMA, Marc Holborn (ed., introduction)
Mattie Boom (ed., text), Hans ROOSEBOOM (ed., text), Saskia Asser (text), Steven F. Joseph (text), Martin Jürgens (text), Irma BOOM (Book Design)
Thomas RUFF, Martin Germann (ed.), Thomas Bernhard (text)
Rineke DIJKSTRA, Michael Juul Holm (ed.), Poul Erik Tojner (text), Thomas Weski Text), Hans den Hartog Jager (text)
Max BAUMANN, Kurt BUCHWALD, Marianne BRESLAUER, Tim GIDAL, Thomas HOEPKER, Sven JOHNE, Robert PETSCHOW, Hans PIELER, Wolf LÜTZEN, Ev, Ulrich Domröse (ed.)
Luigi GHIRRI, Jun Aoki (text)
Thomas STRUTH, Thomas Weski (text), Ulrich Wilmes (tedxt), Jana-Maria Hartmann (text), Okwui Enwezor (interview), Fernando GUTIÉRREZ (Book Design)
Diane ARBUS, Lee FRIEDLANDER, Garry WINOGRAND, Sarah Hermanson Meister (ed.), Max Kozloff (text)
Larry SULTAN, Kunstmuseum Bonn (ed.), Lewis Baltz (text), Stephan Berg (text), Joshua Chang (text), Peter Geimer (text), Martin Germann (text), Stefan Gronert (text), Aless, Magnus NEUMEYER, Stijl (Book Design)
Robert ADAMS, Diane ARBUS, Harry CALLAHAN, William EGGLESTON, Walker EVANS, Robert FRANK, Lee FRIEDLANDER, Stephen SHORE, Jeffrey Fraenkel (ed., intro), Frish Brandt (ed.), Katy HOMANS (Book Design)
Werner MANTZ, Reinhold Mißelbeck (ed.)
Jeff WALL
Franz ROH, Virginia Heckert (text), BOXER (Book Design)
Thomas STRUTH, Tobias Bezzola (text), Dirk Baecker (text), D. Graham Burnett (text)
Thomas Struth, Konstantinos Papageorgiou (text)
Jörg Feldkamp (text), Florence Muller (text), Jutta Niemann (text), Katharina Sykora, Willy Maywald
Willy MAYWALD, Katharina Sykora (ed.), Association Willy Maywald and Ludger Derenthal (ed.), Tobias HONERT & Jan WIRTH (Book Design)
Andreas GURSKY, Udo Kittelmann (ed.)
Lothar Bernd und Hilla BECHER, Thomas STRUTH, Candida HÖFER, Thomas RUFF, Andreas GURSKY, Jörg SASSE, Laurenz BERGES, Elger ESSER, Simo, Lothar Schirmer (ed.), Stefan Gronert (text)
Elger Esser, von Amelunxen (text), Cees Nooteboom (text)
Michael SCHMIDT, Wolfgang ELEMS, Ursula KELM, Ulrich GÖRLICH, Gundula SCHULZE ELDOWY, Florian Ebner (ed., text) , Felix Hoffmann (ed., text), Inka Schube (ed., text) Thomas Weski (ed., text), Ute Eskildsen (text), Carolin Förster (text), Christine Frisinghelli (text), Virginia Heckert (text), Klaus Honnef (text), Jörg
Olafur ELIASSON, Matilda Olof-Ors (ed.), Daniel Birnbaum (preface), Ann-Sofi Noring (preface), Kerstin Brunnberg (preface), Irma BOOM (Book Design)
Boris MIKHAILOV, Urs Stahel (text), Jekaterina Dyogot (text), Anne von der Heiden (text), Michael Schischkin (text), Inka Schube (text), Helen Petrov
Gabriele Schorr (ed.), Elisabeth Bronfen (ed.)
Antawan Byrd (ed.), Yves Chatap (ed.), Bisa Silva (ed.)
Simon Baker (ed.), Shoir Mavlian (ed.)
Diane Dufour (ed.), Matthew Witkovsky (ed.), Koji Taki (text), Takahiko Okada (text)
Sarah Moon
Sarah MOON, Brigitte Woischnik (ed.), Ingo Taubhorn (ed., text), Barbara Vinken (text), Duane Michals (text), José Cidlovsky (text), Magali Jauffret, Detlev PUSCH (Book Design)
Paul GRAHAM, David Chandler (text), Stanley Wolukau-Wanambwa (text)
Alvin Langdon COBURN, Pamela Glasson Roberts (ed., text)
Boris MIKHAILOV, Francesco Zanot (text)
Jochen LEMPERT, Chris Sharp (d., text)
Heinrich KÜHN, Astrid Mahler (ed., text), Monika Faber (ed., text), Monika Gruber (text), Francoise Heilbrunn (text), Anne Tucker (text), Andreas PLATZGUMMER (Book Design)
Matthew BARNEY, Christian BOLTANSKI, Hanne DARBOVEN, Tacita DEAN, Gabriel OROZCO, Richard PRINCE, Klaus RINKE, Cindy SHERMAN, Taryn SIMO, Luminita Sabau (ed., text), Wulf Herzogenrath Text), Hubert Beck (text), Veronika Baksa-Soos (text) und József Tillmann (text)
CHARGESHEIMER, Deanne & Ed TEMPLETON, David Alan HARVEY, Ed VAN DER ELSKEN, Susan MEISELAS, Daido MORIYAMA, Stephen SHORE, Crist
Joel MEYEROWITZ, Ralph Goertz (ed.)
Bernd und Hilla BECHER, Boris BECKER, Laurenz BERGES, Wendelin BOTTLÄNDER, Andi BRENNER, Miles COOLIDGE, Volker DÖHNE, Elger ESSER, Claudia FÄH, Werner Lippert (ed.) Christoph Schaden (ed.), Maren Polte (text), Gerald Schröder (text) und Jeffrey Ladd (text)
Florian Ebner (ed.), Sibylle Lewitscharoff (text), Hubertus von Amelunxen (text), Günter Karl Bose (Books Design)
Peter LINDBERGH, Jerome Sans (ed.)
Eli WEINBERG, Alf KHUMALO, David GOLDBLATT, Peter MAGUBANE, Ian BERRY, Okwui Enwezor (ed., text)
Philip-Lorca DiCorcia
Daido MORIYAMA
Daido MORIYAMA, Matthias Harder (ed.), Erik Kessels (ed.)
signed
Daido MORIYAMA, Marcel Feil (essay), Alex DANIELS (Book Design)
signed
Robert Häusser, Alfred Wieczorek (Ed.)
Anthony D'Offay (ed.), Gregor Muir (Ed.), Timothy Hunt (Ed.)
Thomas Seelig (ed.), Urs Stahel (ed.), Hanna KOLLER (Book Design)
Thomas Seelig (ed.), Urs Stahel (Ed.), Koller (Book Design)
Mitch Epstein, Stephan Berg (Ed.), Christoph Schreier (Ed.)
Albert WATSON, Ingrid Sischy (preface)
Jochen GERZ, Carl-Albrecht Haenlein (ed.), Herbert Molderings (text), Guenter Metken (text), Juergen Hohmeyer (text)
Andreas BÖHRNIG, Nicola MEITZNER, Elisabeth NEUDÖRFL, Valentina SEIDEL, Heidi SPECKER, Joachim BROHM (ed.), Michael Mauracher (ed.), Rainer Iglar (ed.), Miriam Paeslack (text), Janine THALER (Book Design)
Ed RUSCHA, Margit Rowell (ed.)
Cindy SHERMAN, Moderna Museet Stockholm (ed.), Stefania MALMSTEN + Rune DOLI (Book Design)
Cindy SHERMAN, Moderna Museet Stockholm (ed.), Stefania MALMSTEN + Rune DOLI (Book Design)
Boris MIKHAILOV
Krass CLEMENT, Brigitte von Folsach (introduction), Camilla JORGENSEN (Book Design)
Mitch EPSTEIN, Stefan Berg (ed.), Christoph Schreier (ed.), Annett FREY (Book Design)
signed
Willy RONIS, Markus Müller (ed., text), Jean-Claude Gautrand (text), Alexander Gaude (text)
Anders PETERSEN, Ingrid Fischer Jonge (preface), Marianne Birna Kleivan (essay & interview with Anders), Patric LEO (Book Design)
Thomas DEMAND, Andreas GURSKY, Ed RUSCHA, Stefan Gronert (ed., text), Diedrich Diederichsen (ed., text), Ralph Rugoff (ed., text)