Takashi HAMAGUCHI
Gordon PARKS
Raymond DEPARDON (photos, design), Philippe Séclier (ed., text), Jordan Alves (ed.), Xavier BARRAL (Book Design)
Evelyn HOFER, Andreas Pauly (ed.), Sabine Schmid (ed.), John Haskell (essay)
Ed RUSCHA, Mary Rozell (ed., text), George Condo (text), Anders Kold (text), Poul Erik Tøjner (text), Julia WAGNER, grafikanstalt (Book Design)
Erich LESSING, Alistair Crawford (ed.), Angelica Bäumer (text), Davis Hermges (text)
Garry WINOGRAND, Geoff Dyer (ed., text)
William GEDNEY, Gilles Mora (ed., text), Margaret Sartor (text), Lisa McCarty (text)
Kiyoshi SUZUKI, Machiel Botman (ed., text, design), Yoko Suzuki (text), Hans MIEDEMA (Book Design) with Ype van Gorkum, Marco Wiegers, Wim Melis, Olaf Veenstra and Machiel Botman
Heinrich RIEBESEHL, Jörg Krichbaum (ed., text), Hartmut BRÜCKNER (Book Design)
Wolfgang NEUKIRCHNER, Manuel Neukirchner (ed.), Uew W. Landskron (Book Design)
André KERTÉSZ, Susan Harder (ed.), Hiroji Kubota(essay), Cornell Capa (foreword), Hal Hinson (essay)
André KERTÉSZ, Ben Lifson (ed.), Ken RODMELL (Book Design)
Peter KEETMAN, Museum Folkwang & Stiftung Gundlach (ed.)
Peter KEETMAN, F.C. Gundlach (ed.), Rolf Sachsse (text)
René BURRI, Hans-Michael Koetzle (essay)
Robert LEBECK, Ralf Beil (ed.. text), Alexander Kraus (ed., text), Michael Glasmeier (text), Fabian Köster (text), Aleksandar Nedelkovski (text), St, Cordula LEBECK (Book Design)
Ed VAN DER ELSKEN (photos, essay), Jeffrey Ladd (ed., text), Frits Gierstberg (text)
Gerard Petrus (G.P.) FIERET, Violette Gillet (text), Francesco Zanot (text), Hripsimé Visser (text), Wim van Sinderen (text)
Patricio Binaghi (ed., text), Juan Varela (text), Pablo Bautista (text), Francisco Salvador (text), Aitor BAIGORRI (Book Design), Matt WILLEY (Cover Design)
Elliott ERWITT
Donna Gustafson (ed., text), Andrés Mario Zervigón (ed., text), S. M. Miller (text), J. Tulovsky (text) 
Gian BUTTURINI, Martin Parr (ed., text), Allen Ginsberg (text)
Kolumba Museum (ed.), Stefan Kraus (ed., photos), Katharina Winnekes (ed.), Ulrike Surmann (ed.), Marc Steinmann (ed.), Steffen Missmahl (Gestaltung)
Philippe HALSMAN, Anna Feldhaus (ed., text)
Enrique METINIDES, Trisha Ziff (ed.)
Thomas Kempas (ed.), Karl Steinorth (text)
Sylvie Meunier (ed.), Patrick Tourneboeuf (ed.)
William EGGLESTON, Michael Almereyda (text), Lloyd Fonvielle (text), Greil Marcus (text), Amy Taubin (text), Kristine McKenna (interview)
William EGGLESTON, Richard B. Woodward (text), Amy Pastan (ed.), Constance Sullivan (Smithsonian series ed.)
Willaim EGGLESTON, Lloyd Fonvielle (preface), Mai-Loan GAUDEZ (Book Design), Duncan WHYTE (Design), Gerhrad STEIDL (Design)
Milli BAU, Julica Norouzi (ed.), Susann STEFANZIEN (Book Design)
Kikuji KAWADA, Rei Matsuda (afterword)
Nobuyoshi ARAKI, MATCH (Book Design)
Seydou KEITA, Andre Magnin (ed., text), Youssouf Tata Cissé (text)
HAUBITZ+ZOCHE, Christian LANGE, Ibrahim ÖZTAS (Book Design)
Chris STEELE-PERKINS, Richard Smith (text)
Jörn Dege (ed.), Mathias Zeiske (ed.), Marcel Beyer (text), excerpts from works by Jean Baptiste LAMARCK, Luke HOWARD, Johann Wolfgang GOETHE, John RuUSKIN, Gerard Manley HOP, Helmut VÖLTER (text, Book design)
Juan RULFO, Andrew Dempsey (text), Paulina Millán (text), Víctor Jiménez (text), Jorge Cepeda (text)
Xavier MISERACHS, Ramon Pez, Laia Abril
Shomei TOMATSU, Osamu Fukunaga (forword), Kikuji KAWADA (text), Eikoh HOSOE (text), Daido MORIYAMA (text), Junji Teraguchi (text), Hiromi Kojima (text, Hiroshi NAKAJIMA (Book Design)
Jean-Marie Donat Collection, Jacinto Lageira (post face)
Willy FLECKHAUS, Michael Buhrs (ed.), Petra Hesse (ed.), Hans-Michael Koetzle (text), Carsten WOLFF (Book Design, text)
Latif AL ANI, Morad Montazami (text), Tamara Chalabi (text), Shwan Ibrahim Taha (forword), Natacha HOFMAN (Book Design), Tim BISHOP (Graphic Design)
Diane ARBUS, Lee FRIEDLANDER, Garry WINOGRAND, Sarah Hermanson Meister (ed.), Max Kozloff (text)
Andy WARHOL, Reuel Golden (ed.), Richard B. Woodward (text)
Thomas HOEPKER, Wolf Biermann (text), Günter Kunert (text), Eva Windmöller (text)
Thomas HOEPKER (photos, text), Elliott Erwitt (pre-face)
Ed VAN DER ELSKEN, David Campany (ed., text), Hripsimé Visser (text), Nan Goldin (text)
Arne REIMER, Ulf Erdmann Ziegler (essay), Nicola REITER (Book Design)
Kalev ERICKSON, Ed Jones (text), Timothy Prus (text)
Charles HARBUTT, Joan Liftin (ed.), Yolanda CUOMO (Book Design)
Dorothea LANGE, Robert Coles (essay), Therese Heyman (afterword)
Fred HERZOG, Hans-Michael Koetzle (ed.) Jeff Wall (ed.), David Campany (text)
Fred HERZOG, Claudia Gochmann (text), Sarah Milroy (text), Jeff WALL (text), Douglas COUPLAND (text), Peter COCKING (Book Design)
Andreas Feininger, Thomas Buchsteiner (ed.), Otto Letze (ed.)
Emil SCHULTHESS, Emil Egli (text), Heini Hediger (text), Peter Fuchs (text)
Stefan Moses, Hans Georg Puttnies (preface)
Peter H. FÜRST, Marc Boucherie (ed.)
Ute Mahler (ed.), Kunsthalle Rostock (ed.), Andreas Krase (text), Anja Maier, Ulrich Ptak (text), Thomas Winkler (text)
Klaus Eschen, Christiane Landgrebe (text), Egon Bahr (foreword)
Collette Urbajtel, Susana Santoyo (ed)
Joaquim Paulo (ed.), Julius Wiedemann (ed.)
Joaquim Paulo (ed.), Julius Wiedemann (ed.)
Joaquim Paulo (ed.), Julius Wiedemann (ed.)
Robbie Busch (ed.), Jonathan Kirby (ed.), Ed Julius Wiedemann (ed.)
Sune Jonsson, Val Willaims (text)
Charlotte Cotton (text), Carlos Gollonet (text), Bruce Davidson (text), Fits Gierstberg (text), Francesco Zanot (text)
Johan Van der Keuken, Lely Van der Lely (text)
Garry WINOGRAND / Peter Lindbergh, Ralph Goertz (ed., text), Joel Meyerowitz (text)
William EGGLESTON, Alexander Nemerov (ed.), Eudora Welty, Katy HOMANS (Book Design)
Manfred Heiting (ed.), Kaneko Ryuichi (text), Satomi (essay), Duncan Forbes (essay), Manfred Heiting (essay), Mitsuda Yuri (essay), Lizawa Kotaro (essay), Shirayama Mari (ess
René BURRI, Hans Ulrich Obrist (preface), Philipp Keel (text) und Hans-Michael Koetzle
Hans-Peter Feldmann (ed.), Christian Hansen (ed.)
Simon Baker (ed.), Shoir Mavlian (ed.)
Christer Strömholm
Diane Dufour (ed.), Matthew Witkovsky (ed.), Koji Taki (text), Takahiko Okada (text)
Jean Charles Blanc, Atiq Rahimi (text)
Pablo Ortiz Monasterio (de.), Rufino Tamayo
Dennis HOPPER, Petra Giloy-Hirtz (ed.), Giloy-Hirtz (ed.)
Boris Mikhailov, Francesco Zanot (text)
Vitas Luckus, Lithuanian Art Museum (ed.), Margarita Matulyè (text) and Tatjana Luckiené-Aldag
Dennis HOPPER, Michael Schmeling (ed.), Michael SCHMELLING (Book Design)
Johan Van der Keuken
Hans-Michael Koetzle (ed.), Gabriel Bauret (text), Christoph Schaden (text), Thomas Wiegand (text), Michael Ebert (text), e.a.
David Campany (ed.)
William Eggleston
CHARGESHEIMER, C. Hargesheimer, Heinrich Böll (ed., text)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Reinhold Mißelbeck (ed., text), Karl Pawek (text), L. Fritz Gruber (text)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Angelika Muthesius (ed.)
Henri CARTIER-BRESSON, CHARGESHEIMER, Rainer GAERTNER, Heinz HELD, Franz HUBMANN, Barbara KLEMM, Celia KÖRBER-LEUPOLD, Robert LEBECK,, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
CARTIER-BRESSON, CHARGESHEIMER, Rainer GAERTNER, Heinz HELD, Franz HUBMANN, Barbara KLEMM, Celia KÖRBER-LEUPOLD, Robert LEBECK,, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Hajo Steinert (ed,)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Hajo Steinert (ed.)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Bodo von Dewitz (ed.)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Bodo von Dewitz (ed.), Kerstin Stremmel (text), Reinhard Matz (text), u.a.
Akio Nagasawa (curator, foreword), Noi Sawaragi (text), Marc Feustel (text)
CHARGEHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Theodor Grütter (ed.), Stefanie Grebe (ed.), Heinrich Böll (text)
William Burroughs, Patricia Allmer (ed.), John Sears (ed.)
Shomei Tomatsu, Leo Rubinfien (text, ed.), John Junkerman (ed.), Andrew SLOAT (Book Design)
Thomas SAUVIN, Mei Shuzhi (Book Design)
Enrique Metinides, Véronique Ricardoni (ed.), Sybren (SYB) KUIPER (Book Design)
Saul Leiter, Brigitte Woischnik (ed.), Ingo Taubhorn (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
MAN RAY, Roberto Koch (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
David Smith, Rosalind E. Krauss (introduction), Joan Pechner (essay)
Horacio Fernandez (ed.)
Manfred Heiting (ed.), Thomas Wiegand (text)
Manfred Heiting (ed., text), Thomas Wiegand (text), Ute Brüning (text), Sebastian Fitzner (text), Janos Frecot(text), Thomas Friedrich (text), Birgit Hammers (text), Virginia Heckert (, Roland Jaeger (text), Enno Kaufhold (text), Hanna Koch (text), Dorothea Peters text), Patrick Rössler (text), Rolf Sachsse (text), Rain
Zofia RYDET, Zofia Rydet Foundation (ed.), Wojciech ZAMECZNIK (Book Design)
Nobuyoshi ARAKI, Ken DOMON, Masahisa FUKASE, Shigeo GOCHO, Graphic Shudan, Hiroshi HAMAYA, Eikoh HOSOE, Kenji ICHIGURO, Tetsuya ICHIMURA,, Ivan Vartanian (ed.), Ryuichi Kaneko (essay), Rita JULES, MIKO McGINTY (Book Design)
Gordon PARKS
Malick Sidibe (Sidibé)
Cynthia Young (ed.), Guy Davenport (Ed.)
Dirk Alvermann
Gordon PARKS, James VAN DER ZEE, Eve ARNOLD, Alice ATTIE, Cornell CAPA, Henri CARTIER-BRESSON, Richard AVEDON, Dawoud BEY, Chester HIGG, Thelma Golden, Deborah Willis (text), Cheryl Finley (text), Elisabeth Alexabnder (text), Dr. Henry Louis Gates, Jr. (text)
Eugene Richards, Charles Bowden (ed.)
Lucien Clergue (photos, foreword), Eva-Monika Turck (ed., text), Paul Andreu (text)
Jerry Berndt, Maik Schlüter (ed., text, Felix Hoffmann (ed., text), Susanne Holschbach (text), Kathrin Peters (text)
Gunnar Smoliansky, Gerry Badger (text), Marie Lundquist (text)
Heinrich RIEBESEHL (photos, text), Ulrike Schneider (ed.), Rolf Sachsse (text), Inka Schube (text), Ulf Erdmann-Ziegler (text)
Arno Fischer, Elke aus dem Moore (ed.), Matthias Flügge (text)
David Bailey
Ralf-Peter Seippel (ed.)
Irving Penn, Alexander Liberman (text)
André Kertész, Michel Frizot (ed.), Laure Wanaverbecq (ed.), Julien BOITIAS (Book Design)
Helen LEVITT, Walker Evans (text)
Willy Ronis, Markus Müller (ed.)
Achim Heine (ed.), Rebekka Reuter (Ed.), Ulrike Willingmann (Ed.)
Barbara Hitchcock (ed.), Steve Crist (Ed.)
Helmut Newton
Helmut Newton
Timm Rautert
Juliet Hacking (ed.)
Vivian MAIER, John Maloof (ed.), Geoff Dyer (ed.)
Vivian MAIER, John Maloof (ed.), Geoff Dyer (ed.)
Pentti SAMMALAHTI, Kristoffer Albrecht (ed.)
William Eggleston, Mike Holborn (ed.), Thomas Weski (text)
Ralf-P. Seippel (Ed.)
Elke aus dem Moore (ed.), Inka Schube (text), Hans-Werner HOLLWARTH (Book Design)
Arwed MESSMER (ed.), Annett Gröschner (ed.), Florian Ebner (ed.)
Shomei TOMATSU, Roland Angst (Ed.)