Robert FRANK
Hans-Michael Koetzle (ed., text)
Gordon PARKS, Maren Stange (ed., text)
Robert FRANK, Philip Brookman (ed.)
Garry WINOGRAND, Geoff Dyer (ed., text)
André KERTÉSZ, Susan Harder (ed.), Hiroji Kubota(essay), Cornell Capa (foreword), Hal Hinson (essay)
André KERTÉSZ, Ben Lifson (ed.), Ken RODMELL (Book Design)
Peter KEETMAN, Museum Folkwang & Stiftung Gundlach (ed.)
Peter KEETMAN, F.C. Gundlach (ed.), Rolf Sachsse (text)
Josef STOFFELS (Fotos), Grütter (ed.), Stefanie Grebe (ed.)
Emil / Emilem FAFEK, Ondrej Neff (introduction), Vytiskla SVOBODA (Book Design)
Erich LESSING, George Korad (text), Francois Kejto (text), Nicholas Bauqueta (text)
Robert FRANK (photos), Laura Israel (dir.)
Robert FRANK, Jack Kerouac (preface)
Patricio Binaghi (ed., text), Juan Varela (text), Pablo Bautista (text), Francisco Salvador (text), Aitor BAIGORRI (Book Design), Matt WILLEY (Cover Design)
Elliott ERWITT
Bauhaus-Archive (ed.), A. Bähr (text), S. Daiter (text), J. Grimes (text), S. Hoiman (text), K. Lowis (text), E. Siegel (text)
Donna Gustafson (ed., text), Andrés Mario Zervigón (ed., text), S. M. Miller (text), J. Tulovsky (text) 
Philippe HALSMAN, Anna Feldhaus (ed., text)
Enrique METINIDES, Trisha Ziff (ed.)
Thomas Kempas (ed.), Karl Steinorth (text)
Sylvie Meunier (ed.), Patrick Tourneboeuf (ed.)
Kunstmuseum Wolfsburg (ed.), Antonín Dufek (text), Björn Egging (text), Ivo Kranzfelder (text), Ulrich Pohlmann (text), Bernd Stiegler (text)
Milli BAU, Julica Norouzi (ed.), Susann STEFANZIEN (Book Design)
Kikuji KAWADA, Rei Matsuda (afterword)
Seydou KEITA, Andre Magnin (ed., text), Youssouf Tata Cissé (text)
HAUBITZ+ZOCHE, Christian LANGE, Ibrahim ÖZTAS (Book Design)
Chris STEELE-PERKINS, Richard Smith (text)
Jörn Dege (ed.), Mathias Zeiske (ed.), Marcel Beyer (text), excerpts from works by Jean Baptiste LAMARCK, Luke HOWARD, Johann Wolfgang GOETHE, John RuUSKIN, Gerard Manley HOP, Helmut VÖLTER (text, Book design)
Juan RULFO, Andrew Dempsey (text), Paulina Millán (text), Víctor Jiménez (text), Jorge Cepeda (text)
Jean-Marie Donat Collection, Jacinto Lageira (post face)
Ed VAN DER ELSKEN, David Campany (ed., text), Hripsimé Visser (text), Nan Goldin (text)
Arne REIMER, Ulf Erdmann Ziegler (essay), Nicola REITER (Book Design)
Charles HARBUTT, Joan Liftin (ed.), Yolanda CUOMO (Book Design)
Dorothea LANGE, Robert Coles (essay), Therese Heyman (afterword)
Fred HERZOG, Hans-Michael Koetzle (ed.) Jeff Wall (ed.), David Campany (text)
Fred HERZOG, Claudia Gochmann (text), Sarah Milroy (text), Jeff WALL (text), Douglas COUPLAND (text), Peter COCKING (Book Design)
Peter Keetman, Gijs van Tuyl (ed., text), Holger Broeker (ed., text), Manfred Grieger (text), F.C. Gundlach (text), Rolf Sachsse (text), Dirk Schlinkert (text)
Andreas Feininger, Thomas Buchsteiner (ed.), Otto Letze (ed.)
Ute Mahler (ed.), Kunsthalle Rostock (ed.), Andreas Krase (text), Anja Maier, Ulrich Ptak (text), Thomas Winkler (text)
Jörg Feldkamp (text), Florence Muller (text), Jutta Niemann (text), Katharina Sykora, Willy Maywald
Willy MAYWALD, Katharina Sykora (ed.), Association Willy Maywald and Ludger Derenthal (ed.), Tobias HONERT & Jan WIRTH (Book Design)
Willy MAYWALD, Jutta Niemann (text), Gilles BEAUJARD, Arnaud ROUSSEL (Book Design)
Magnus Westerborn
Götz DIERGARTEN, Roland Goll (text), Slawomir Shuty (text), Michał Wiśniewski (text)
Joaquim Paulo (ed.), Julius Wiedemann (ed.)
Joaquim Paulo (ed.), Julius Wiedemann (ed.)
Joaquim Paulo (ed.), Julius Wiedemann (ed.)
Robbie Busch (ed.), Jonathan Kirby (ed.), Ed Julius Wiedemann (ed.)
Charlotte Cotton (text), Carlos Gollonet (text), Bruce Davidson (text), Fits Gierstberg (text), Francesco Zanot (text)
Johan Van der Keuken, Lely Van der Lely (text)
Robert A. Robinson, David Campany (preface), Frode Grytten, Dan Young
Garry WINOGRAND / Peter Lindbergh, Ralph Goertz (ed., text), Joel Meyerowitz (text)
Manfred Heiting (ed.), Kaneko Ryuichi (text), Satomi (essay), Duncan Forbes (essay), Manfred Heiting (essay), Mitsuda Yuri (essay), Lizawa Kotaro (essay), Shirayama Mari (ess
Harry Callahan, Grant Arnold (ed.), John Pultz
René BURRI, Hans Ulrich Obrist (preface), Philipp Keel (text) und Hans-Michael Koetzle
Museum of Modern Art (ed.), Edward Steichen (text), Carl Sandburg (text)
René GROEBLI, Daniele Muscionico (essay)
Hans-Peter Feldmann (ed.), Christian Hansen (ed.)
Gaelle Morel (ed.)
Leopoldo Pomés (Pomes), Pepe Font de Mora (text)
Christer Strömholm
Charles SWEDLUND
Pablo Ortiz Monasterio (de.), Rufino Tamayo
Boris Mikhailov, Francesco Zanot (text)
Vitas Luckus, Lithuanian Art Museum (ed.), Margarita Matulyè (text) and Tatjana Luckiené-Aldag
Erik Centerwall
signed
Flip Bool (edf.), Wim van Sinderen (ed.), Wally Ellenbaas
Gordon PARKS
William EGGLESTON
Johan Van der Keuken
Hans-Michael Koetzle (ed.), Gabriel Bauret (text), Christoph Schaden (text), Thomas Wiegand (text), Michael Ebert (text), e.a.
Robert FRANK, Peter Galassi (ed.)
David Campany (ed.)
Robert FRANK
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Böll (text, ed.)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Böll (text, ed.)
CHARGESHEIMER, C. Hargesheimer, Heinrich Böll (ed., text)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Reinhold Mißelbeck (ed., text), Karl Pawek (text), L. Fritz Gruber (text)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Angelika Muthesius (ed.)
Henri CARTIER-BRESSON, CHARGESHEIMER, Rainer GAERTNER, Heinz HELD, Franz HUBMANN, Barbara KLEMM, Celia KÖRBER-LEUPOLD, Robert LEBECK,, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
CARTIER-BRESSON, CHARGESHEIMER, Rainer GAERTNER, Heinz HELD, Franz HUBMANN, Barbara KLEMM, Celia KÖRBER-LEUPOLD, Robert LEBECK,, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Hajo Steinert (ed,)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Hajo Steinert (ed.)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Böll (text), Eusebius Wirdeier (ed., Neuauflage)
CHARGESHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Böll (text), Eusebius WIRDEIER (ed. Neuauflage)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Bodo von Dewitz (ed.)
Chargesheimer = C. Hargesheimer (photos), Bodo von Dewitz (ed.), Kerstin Stremmel (text), Reinhard Matz (text), u.a.
CHARGEHEIMER = C. Hargesheimer (photos), Heinrich Theodor Grütter (ed.), Stefanie Grebe (ed.), Heinrich Böll (text)
Shomei Tomatsu, Leo Rubinfien (text, ed.), John Junkerman (ed.), Andrew SLOAT (Book Design)
Cas van Os, Steef Zoetmulder, Leen van Oudgaarden
Arwed Messmer (ed.), Fritz Tiedemann, Florian Ebner (ed.), Janos Freciot (text), Benedikt Goebel (text), Annett Gröschner (text), Wolfgang Kil (text), Ursula Müller (text)
Thomas SAUVIN, Mei Shuzhi (Book Design)
Enrique Metinides, Véronique Ricardoni (ed.), Sybren (SYB) KUIPER (Book Design)
Saul Leiter, Brigitte Woischnik (ed.), Ingo Taubhorn (ed.)
Bill Perlmutter, Oliver SELTMANN (Book Design)
Berenice Abbott
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
MAN RAY, Roberto Koch (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
Toni Schneiders, Landesmuseum Koblenz (ed.), J.A. Schmoll, gen. Eisenwerth (text), UlrichPohlmann (text)
David Smith, Rosalind E. Krauss (introduction), Joan Pechner (essay)
Horacio Fernandez (ed.)
Manfred Heiting (ed.), Thomas Wiegand (text)
Manfred Heiting (ed., text), Thomas Wiegand (text), Ute Brüning (text), Sebastian Fitzner (text), Janos Frecot(text), Thomas Friedrich (text), Birgit Hammers (text), Virginia Heckert (, Roland Jaeger (text), Enno Kaufhold (text), Hanna Koch (text), Dorothea Peters text), Patrick Rössler (text), Rolf Sachsse (text), Rain
Nobuyoshi ARAKI, Ken DOMON, Masahisa FUKASE, Shigeo GOCHO, Graphic Shudan, Hiroshi HAMAYA, Eikoh HOSOE, Kenji ICHIGURO, Tetsuya ICHIMURA,, Ivan Vartanian (ed.), Ryuichi Kaneko (essay), Rita JULES, MIKO McGINTY (Book Design)
Harry Callahan
Malick Sidibe (Sidibé)
Cynthia Young (ed.), Guy Davenport (Ed.)
Paul Sekaer
Dirk Alvermann
Thelma Golden (ed.), Deborah Willis (text), Cheryl Finley (text)
Eugene Richards, Charles Bowden (ed.)
Ralf-Peter Seippel (ed.)
Irving Penn, Alexander Liberman (text)
André Kertész, Michel Frizot (ed.), Laure Wanaverbecq (ed.), Julien BOITIAS (Book Design)
Helen Levitt, Walker Evans (text)
Willy Ronis, Markus Müller (ed.)
Hans-Michael Koetzle (ed.)
Robert FRANK
Robert FRANK, Ute Eskildsen (Ed.)
Juliet Hacking (ed.)
Vivian Maier, John Maloof (ed.), Geoff Dyer (ed.)
Pentti SAMMALAHTI, Kristoffer Albrecht (ed.)
Ralf-P. Seippel (Ed.)
Shomei TOMATSU, Roland Angst (Ed.)