Hannah HÖCH, Anja LUTZ (Book Design)
Hannah HÖCH, Gunda Luyken (Nachwort), Anja LUTZ & Rahel SCHMIDIGER (Book Design)
Helen LEVITT, Geoff Dyer (introduction)
Gaston PARIS, Florian Ebner (ed., text), Christoph Lind (ed., text), Claude W. Sui (ed., text) Alfried Wieczorek (text), Bernard Blistène (text), Mich
Kiyoshi SAITO, Barry Till (ed,. essay)
Eva BESNYÖ, Hannelore Fischer (ed.), Elisabeth Moortgat (ed.), Marion Beckers (text),
André KERTÉSZ, Robert Gurbo (intro), Eelco Wolf (foreword)
Dona ABBOUD, Christoph BANGERT, Adam BROOMBERG &B Oliver CHANARIN, Edmund CLARK, Geert VAN KESTEREN, Tim HETHERINGTON, Donovan WYLIE, Karen Fromm (ed.), Sophia Greiff (ed.), Anna Stemmler (ed.)
Lee MILLER, Catherine LEROY,Susan MEISELAS, Anja NIEDRINGHAUS, Carolyn COLE, Françoise DEMULDER, Christine SPENGLER, Gerda TARO, Anne-Marie Beckmann (ed.), Felicity Korn (ed.)
Nobuyoshi ARAKI, Ken DOMON, Masahisa FUKASE, Naoya HATEKAYAMA, HIROMIX, Takashi HOMMA, Eikoh HOSOE, Hiroki INOUE, Miyako ISHIUCHi, Izima K, Lena Fritsch (ed., text), Sarah BORIS (Book Design)
WEEGEE, Brian Wallis (ed.), Richard Meyer, Maya PERAZA-BAKER (Book Design)
WEEGEE, Philomena Mariani (ed.), Christopher George (ed.)
Zdenek TMEJ, Anna Fárova (text), Tomás Jelínek (text), Blanka Chocholová (biography), Pavel LEV (Book Design)
Fred JAEGER, Britta Schmitz (ed.), Eva Neubert (ed.), Volker Kutscher (Vorwort)
Valery FAMINSKY, Arthur Bondar (publisher), Irina Chmyreva (ed.), Alexej Polikanov (photo ed.), Konstantin Eremenko (Book Design)
Valery FAMINSKY
Valery FAMINSKY
Valery FAMINSKY, Joseph Dilworth (ed.), Peter Steinbach (preface), Tomas Gust (text), Arthur Bondar (text), Ana Druga (text)
Amy FRIEND, Laura Serani (ed.), Gianni GIULIANELLI (Book Design)
August SANDER
August SANDER, Wolfgang Kemp (text)
August SANDER, Susanne Lange (essay), Gabriele Conrath-Scholl (ed., essay)
August SANDER, Gabriele Conrath-Scholl (ed, text)
August SANDER, Gabriele Conrath-Schioll (ed., text)
Hans-Michael Koetzle (ed., text)
Ansel ADAMS, Manuel ÁLVAREZ-BRAVO, Nobuyoshi ARAKI, Diane ARBUS, Richard AVEDON, David BAILEY, Elmer BATTERS, Peter BEARD, Cecil BEATO, Hans-Michael Koetzle (ed., text)
Werner BISCHOF, Marco Bischof (ed.), Simon Maurer (text), Peter Zimmermann (ed.)
Jacques Henri LARTIGUE, Martine d’Astier (ed., text) Martine Ravache (text)
Erich LESSING, Alistair Crawford (ed.), Angelica Bäumer (text), Davis Hermges (text)
Stanley KUBRICK, Luc Sante (text), Sean Corcoran (text), Donald Albrecht (text)
Fritz BLOCK, Roland Jaeger (ed.)
August SANDER, Gabriele Betancourt Nuñez (text), Gerhard Sander (text), Alain Sayag (text), Johann Chapoutot (text), Werner Jung (text), Barbara Becker-, Anette LENZ + Marie-Christine CLÉMENT (Book Design)
Walker EVANS, John Szarkowski (essay)
Shoair Mavlian (ed., text), Simon Baker (text)
André KERTÉSZ, Ben Lifson (ed.), Ken RODMELL (Book Design)
Peter KEETMAN, Museum Folkwang & Stiftung Gundlach (ed.)
Peter KEETMAN, F.C. Gundlach (ed.), Rolf Sachsse (text)
August SANDER, Gunther Sander (ed., text)
Robert CAPA (= Endre Ernö, später André Friedmann), Diethart Kerbs (ed., text)
Emil / Emilem FAFEK, Ondrej Neff (introduction), Vytiskla SVOBODA (Book Design)
Werner BISCHOF, Wim van Sinderen (text), Stephan CSIKóS (Book Design)
Margaret BOURKE-WHITE, Oliva Maria Rubio (text), Sean M. Quimby
Tony VACCARO, Michael Konze (ed.), Claudia FREY (Book Design)
Dmitri BALTERMANTS, Olga Sviblova (text)
Keld HELMER-PETERSEN (photos, essay), Jeffrey Ladd (ed., text), Mette Sandbye (text)
Philipp Oswalt (Bauhaus Dessau, ed.), Henri Cartier-Bresson (photos), 1kilo (Book Design)
Zdenek TMEJ, Jeffrey Ladd (ed., text), Vladimir Birgus (text), Alexandra Urbanova (translated origianl essay)
Lionel WENDT, Shanay Jhaveri (text), Stephan Sanders (text), Nicky van Banning (text), Hans GREMMEN (Book Design)
Harry CALLAHAN, György KEPES, Nathan LERNER, László MOHOLY-NAGY, Arthur SIEGEL, Aaron SISKIND, e.a., Bauhaus-Archive (ed.), A. Bähr (text), S. Daiter (text), J. Grimes (text), S. Hoiman (text), K. Lowis (text), E. Siegel (text)
Donna Gustafson (ed., text), Andrés Mario Zervigón (ed., text), S. M. Miller (text), J. Tulovsky (text) 
Philippe HALSMAN, Anna Feldhaus (ed., text)
Enrique METINIDES, Trisha Ziff (ed.)
Thomas Kempas (ed.), Karl Steinorth (text)
Kunstmuseum Wolfsburg (ed.), Antonín Dufek (text), Björn Egging (text), Ivo Kranzfelder (text), Ulrich Pohlmann (text), Bernd Stiegler (text)
BRASSAI, Ziebinska-Lewandowska (text)
Bernd ARNOLD, Ute BEHREND, CHARGESHEIMER, Martin CLAAßEN, Walter DICK, Hans-Georg ESCH, Ruth HALLENSLEBEN, Heinz HELD, Benjamin KATZ,, Werner Schäfke (ed., text), Roman Heuberger (ed., text)
Albert RIGGENBACH (photos), Ralph ABERCOMBY (photos), Anonymous pilots of World War I, Ferdinand QUÉNISSET (photos), Philippe SCHERESCH, Jörn Dege (ed.), Mathias Zeiske (ed.), Marcel Beyer (text), excerpts from works by Jean Baptiste LAMARCK, Luke HOWARD, Johann Wolfgan, Helmut VÖLTER (text, Book design)
Alessandro PERINI (ed., text), Nicholas Comino (afterword), Austin Smith (text),, Hajime Kimura (japaese translation)
signed
Jean-Marie Donat Collection, Jacinto Lageira (post face)
Jean-Marie Donat Collection, Francois Cheval (post face)
René GROEBLI, René Schlachter (ed.)
signed
WEEGEE, Daniel Blau (ed., text), R. Adams (text), H. Corey (text), S.Picasso (text)
Mike DISFARMER (= Michael MEYER), Chelsea Spengemann (ed.), Gil Blank (ed.), 40 Worth St. / Michael SCHMELLNG (Book Design)
Dorothea LANGE, Robert Coles (essay), Therese Heyman (afterword)
Andreas Feininger, Thomas Buchsteiner (ed.), Otto Letze (ed.)
Germaine KRULL, Michel Frizot (ed., text)
Jörg Feldkamp (text), Florence Muller (text), Jutta Niemann (text), Katharina Sykora, Willy Maywald
Willy MAYWALD, Katharina Sykora (ed.), Association Willy Maywald and Ludger Derenthal (ed.), Tobias HONERT & Jan WIRTH (Book Design)
Willy MAYWALD, Jutta Niemann (text), Gilles BEAUJARD, Arnaud ROUSSEL (Book Design)
Hans-Peter FELDMANN (ed.)
Hiroshi HAMAYA, Kansuke YAMAMOTO, Judith Keller (ed.), Amanda Maddox (ed.)
Margaret BOURKE-WHITE, CHARGESHEIMER, Hermann CLAASEN, Walter DICK, Theo FELTEN, Ruth HALLENSLEBEN, Willy VAN HEEKERN, Paul W. J, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.), Historische Gesellschaft Köln e.V. (ed.)
Richard AVEDON, Erwin BLUMENFELD, Margaret BOURKE-WHITE, Edward BURTYNSKY, Henri CARTIER-BRESSON, Walker EVANS, Robert FRANK, Allen GINS, Colin Westerbeck (ed., text)
Annelise KRETSCHMER, Hannelore Fischer (ed.)
Dorothea LANGE, Jack DELANO, Russell LEE, Marion Post WOLCOTT, Walker EVANS, Ben SHAHN, Peter Walther (ed.)
Yoshio WATANABE, Akira HOSHI, Hayao YOSHIKAWA, Shinichi KATO, Yasuo WAKUDA, Tetsuo KITAHARA, MORIYAMA Daido, KOJI Taki, Takuma NAKAHIRA, Manfred Heiting (ed.), Kaneko Ryuichi (text), Satomi (essay), Duncan Forbes (essay), Manfred Heiting (essay), Mitsuda Yuri (essay), Lizawa Kotaro (essay), Shirayama Mari (ess
Thomas Raat, John C. Welchman (essay), Willem Vermasse (photography)
Harry CALLAHAN, Grant Arnold (ed.), John Pultz
Ansel ADAMS, Lola Álvarez BRAVO, Werner BISCHOF, Margaret BOURKE-WHITE, Bill BRANDT, Ernst BRUNNER, Robert CAPA, Henri CARTIER-BRESSON, Museum of Modern Art (ed.), Edward Steichen (text), Carl Sandburg (text)
René GROEBLI, Daniele Muscionico (essay)
René GROEBLI
signed
Max PENSON, Ildar Galeyev (ed.), Miron Penson (ed.)
Simon Baker (ed.), Shoir Mavlian (ed.)
Gaelle Morel (ed.)
Lee MILLER, Becky E. Conekin (ed.)
Lee MILLER (photos), Becky E. Conekin (ed.)
Lee Miller, Walter Moser (ed.) & Klaus Albrecht Schröder (ed.), Anna Hanreich (text), Astrid Mahler (text), Elissa Mailänder (text) & Ute Wrocklage, Manuel RADDE (Book Design)
Walker EVANS, Thomas Zander (ed.), David Campany (text), Heinz Liesbrock (text)
Hugo ERFURTH, Werner MANTZ, Albert RENGER-PATZSCH, August SANDER, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
Hugo ERFURTH, August KREYENKAMP, Werner MANTZ, Albert RENGER-PATZSCH, August SANDER, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
Vytautas STANIONIS, Vytautas V. Stanionis (ed.)
Saul LEITER
José MEDEIROS, Thomaz FARKAS, Marcel GAUTHEROT, Hans Gunter FLIEG, Ludger Derenthal (ed., text), Samuel Titan (ed.), Sergio Burgi (text), Helouise Costa (text), Lorenzo Mammì (text), Günter Karl BOSE (Book Design)
Fritz TIEDEMANN, Arwed Messmer (ed.), Florian Ebner (ed.), Janos Freciot (text), Benedikt Goebel (text), Annett Gröschner (text), Wolfgang Kil (text), Ursula Müller (text)
Thomas SAUVIN, Mei Shuzhi (Book Design)
Mike DISFARMER (= Michael MEYER)
Berenice Abbott
MAN RAY, Roberto Koch (ed.)
Lee MILLER, Kerstin Stremmel (ed.)
BRASSAI, Robert CAPA, Henri CARTIER-BRESSON, André KERTÉSZ, MAN-RAY, Michel Frizot (ed.), Cedric De Veigy (text)
David SMITH, Rosalind E. Krauss (introduction), Joan Pechner (essay)
Horacio Fernandez (ed.)
Hans-Michael Koetzle (ed.)
WEEGEE, Gerold Matt (ed.), Banks Violette (ed.), Gaby Hartel (text)
Paul ALMÁSY, Klaus Kleinschmidt (Ed.)
Harry Callahan
Paul Sekaer
Gordon PARKS, James VAN DER ZEE, Eve ARNOLD, Alice ATTIE, Cornell CAPA, Henri CARTIER-BRESSON, Richard AVEDON, Dawoud BEY, Chester HIGG, Thelma Golden, Deborah Willis (text), Cheryl Finley (text), Elisabeth Alexabnder (text), Dr. Henry Louis Gates, Jr. (text)
August SANDER, Susanne Lange (text), Gabriele Conrath-Scholl (text)
David Goldblatt
Robert FRANK
André KERTÉSZ, Michel Frizot (ed.), Laure Wanaverbecq (ed.), Julien BOITIAS (Book Design)
Willy RONIS, Markus Müller (ed., text), Jean-Claude Gautrand (text), Alexander Gaude (text)
Walker EVANS, Dorothea LANGE, Arthur ROTHSTEIN, Jack DELANO, Gordon PARKS, Gilles Mora (ed.), Beverly W. Brannan (ed.)
Juliet Hacking (ed.)