Lewis HINE, Peter Walther (ed., essay)
Magdalena Droste (ed.), Bauhaus-Archiv Berlin
WEEGEE, Brian Wallis (ed.), Richard Meyer, Maya PERAZA-BAKER (Book Design)
WEEGEE, Philomena Mariani (ed.), Christopher George (ed.)
Karl BLOSSFELDT (photos, preface), Hans Christian Adam (text, ed.), Karl Nierendorf (Introduction), Otto Danneberg (text)
Karl BLOSSFELDT, Rolf Sachsse (ed., text), Angelika Taschen (ed.)
Alexander RODSCHENKO (photos), EL LISSITZKY (photos), Arkady SHAIKHET (photos), Max PENSON (photos), Sergei EISENSTEIN (film), Susan Tumarkin Goodman (text), Jens Hoffmann, Alexander Lavrentiev (text)
Amy FRIEND, Laura Serani (ed.), Gianni GIULIANELLI (Book Design)
August SANDER
August SANDER, Wolfgang Kemp (text)
August SANDER, Susanne Lange (essay), Gabriele Conrath-Scholl (ed., essay)
August SANDER, Gabriele Conrath-Scholl (ed, text)
August SANDER, Gabriele Conrath-Schioll (ed., text)
Hans-Michael Koetzle (ed., text)
Ansel ADAMS, Manuel ÁLVAREZ-BRAVO, Nobuyoshi ARAKI, Diane ARBUS, Richard AVEDON, David BAILEY, Elmer BATTERS, Peter BEARD, Cecil BEATO, Hans-Michael Koetzle (ed., text)
Jacques Henri LARTIGUE, Martine d’Astier (ed., text) Martine Ravache (text)
Charles SHEELER, Kirsten Jensen, (ed.), Donald Albrecht (text), Tom Mellins (text), Nancy Deihl (text), Charles Musser (text)
August SANDER, Gabriele Betancourt Nuñez (text), Gerhard Sander (text), Alain Sayag (text), Johann Chapoutot (text), Werner Jung (text), Barbara Becker-, Anette LENZ + Marie-Christine CLÉMENT (Book Design)
Walker EVANS, John Szarkowski (essay)
Shoair Mavlian (ed., text), Simon Baker (text)
André KERTÉSZ, Susan Harder (ed.), Hiroji Kubota(essay), Cornell Capa (foreword), Hal Hinson (essay)
André KERTÉSZ, Ben Lifson (ed.), Ken RODMELL (Book Design)
Lotte JACOBI, Otto Steinert (ed., curator, foreword, cover picture), Ute Eskildsen (ed., curator), Hellmuth Karasek (text), Inge OSSWALD (Book Design)
Erich GRISAR, Heinrich Theodor Grütter (ed.), Stefan Mühlhofer (ed.), Stefanie Grebe (ed.), Andrea Zupancic (ed.)
Emil / Emilem FAFEK, Ondrej Neff (introduction), Vytiskla SVOBODA (Book Design)
Margaret BOURKE-WHITE, Oliva Maria Rubio (text), Sean M. Quimby
Raoul HAUSMANN, Cécile Bargues (ed., text), Nik Cohn (essay), David Benassayag (ed.), David Barriet & Béatrice Didier
Dmitri BALTERMANTS, Olga Sviblova (text)
Lionel WENDT, Shanay Jhaveri (text), Stephan Sanders (text), Nicky van Banning (text), Hans GREMMEN (Book Design)
Walker EVANS, Jeffrey Ladd (ed.), Lincoln Kirstein (essay), John T. hill (text)
Walker EVANS, Jeffrey Ladd (ed.), Lincoln Kirstein (essay), John T. hill (text)
Donna Gustafson (ed., text), Andrés Mario Zervigón (ed., text), S. M. Miller (text), J. Tulovsky (text) 
Thomas Kempas (ed.), Karl Steinorth (text)
Karl BLOSSFELDT, Cees Nooteboom (essay), Helga von Beuningen (übersetzung)
Kunstmuseum Wolfsburg (ed.), Antonín Dufek (text), Björn Egging (text), Ivo Kranzfelder (text), Ulrich Pohlmann (text), Bernd Stiegler (text)
Karl BLOSSFELDT (photos, text), Ann und Jürgen Wilde (ed.), Ulrike Meyer Stump und Simone Förster (ed.), Christoph Ransmayr (text), Neo Rauch (text), Bernhard Maaz (text), Ben, Stephan MÜLLER (Book Design)
Albert RIGGENBACH (photos), Ralph ABERCOMBY (photos), Anonymous pilots of World War I, Ferdinand QUÉNISSET (photos), Philippe SCHERESCH, Jörn Dege (ed.), Mathias Zeiske (ed.), Marcel Beyer (text), excerpts from works by Jean Baptiste LAMARCK, Luke HOWARD, Johann Wolfgan, Helmut VÖLTER (text, Book design)
Jean-Marie Donat Collection, Jacinto Lageira (post face)
WEEGEE, Daniel Blau (ed., text), R. Adams (text), H. Corey (text), S.Picasso (text)
Mike DISFARMER (= Michael MEYER), Chelsea Spengemann (ed.), Gil Blank (ed.), 40 Worth St. / Michael SCHMELLNG (Book Design)
Dorothea LANGE, Robert Coles (essay), Therese Heyman (afterword)
Andreas Feininger, Thomas Buchsteiner (ed.), Otto Letze (ed.)
Claude Cahun, Jennifer Miundy (text), Francois Leperlier (afterword)
Jörg Feldkamp (text), Florence Muller (text), Jutta Niemann (text), Katharina Sykora, Willy Maywald
Willy MAYWALD, Katharina Sykora (ed.), Association Willy Maywald and Ludger Derenthal (ed.), Tobias HONERT & Jan WIRTH (Book Design)
Willy MAYWALD, Jutta Niemann (text), Gilles BEAUJARD, Arnaud ROUSSEL (Book Design)
Ute Eskildsen (ed.), Esther Ruelfs (essay), Annelise Kretschmer
Yoshio WATANABE, Akira HOSHI, Hayao YOSHIKAWA, Shinichi KATO, Yasuo WAKUDA, Tetsuo KITAHARA, MORIYAMA Daido, KOJI Taki, Takuma NAKAHIRA, Manfred Heiting (ed.), Kaneko Ryuichi (text), Satomi (essay), Duncan Forbes (essay), Manfred Heiting (essay), Mitsuda Yuri (essay), Lizawa Kotaro (essay), Shirayama Mari (ess
E.O. (Emil Otto) HOPPÉ
Museum of Modern Art (ed.), Edward Steichen (text), Carl Sandburg (text)
Simon Baker (ed.), Shoir Mavlian (ed.)
Gaelle Morel (ed.)
Thomas Zander (ed.), David Campany (text), Heinz Liesbrock (text)
Flip Bool (edf.), Wim van Sinderen (ed.), Wally Ellenbaas
Hugo ERFURTH, Werner MANTZ, Albert RENGER-PATZSCH, August SANDER, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
Hugo ERFURTH, August KREYENKAMP, Werner MANTZ, Albert RENGER-PATZSCH, August SANDER, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
Thomas SAUVIN, Mei Shuzhi (Book Design)
Kurt Dingelstedt (text), Jens Ehrhardt (text), Christiane Dr. Stahl (text)
Mike DISFARMER (= Michael MEYER)
Berenice Abbott
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
MAN RAY, Roberto Koch (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
Wien Museum (ed.), National Galleries of Scotland, Edinburgh(ed.), Duncan Forbes (text), Anton Holzer (text), Roberta Mc Grath (text)
BRASSAI, Robert CAPA, Henri CARTIER-BRESSON, André KERTÉSZ, MAN-RAY, Michel Frizot (ed.), Cedric De Veigy (text)
David SMITH, Rosalind E. Krauss (introduction), Joan Pechner (essay)
Horacio Fernandez (ed.)
Hans-Michael Koetzle (ed.)
Manfred Heiting (ed.), Thomas Wiegand (text)
Manfred Heiting (ed., text), Thomas Wiegand (text), Ute Brüning (text), Sebastian Fitzner (text), Janos Frecot(text), Thomas Friedrich (text), Birgit Hammers (text), Virginia Heckert (, Roland Jaeger (text), Enno Kaufhold (text), Hanna Koch (text), Dorothea Peters text), Patrick Rössler (text), Rolf Sachsse (text), Rain
Franz Roh, Sabina Mlodzianowski (text)
Brassai, Sylvie Aubenas (Ed.), Quentin Bajac (ed.), Gyula Halasz Brassai (ed.)
Henri Cartier-Bresson, Paul Strand, Agnès Sire (ed.), Clément Chéroux (ed.)
Manuel Alvarez Bravo, Henri Cartier-Bresson, Walker Evans
Rainer K. Wick (ed.)
August SANDER, Susanne Lange (text), Gabriele Conrath-Scholl (text)
David Goldblatt
André Kertész, Michel Frizot (ed.), Laure Wanaverbecq (ed.), Julien BOITIAS (Book Design)
Willy RONIS, Markus Müller (ed., text), Jean-Claude Gautrand (text), Alexander Gaude (text)
Walker EVANS, Dorothea LANGE, Arthur ROTHSTEIN, Jack DELANO, Gordon PARKS, Gilles Mora (ed.), Beverly W. Brannan (ed.)
Juliet Hacking (ed.)
Walker Evans, Sarah Meister (ed.), Lincoln Kirstein (ed.)
Walker Evans, Sarah Meister (ed.), Lincoln Kirstein (ed.)