Carl STRATHMANN, Ute LÜBBEKE (Book Design)
Aleksandr RODCHENKO, Alexander Lavrentjev, Michael DITTER + Peter FEIERABEND (Book Design)
Eva BESNYÖ, Hannelore Fischer (ed.), Elisabeth Moortgat (ed.), Marion Beckers (text),
UMBO, Inka Schube (ed., text), Inka Kristina Blaschke-Walther (text), Ute El Nahawi und Maria Bortfeldt (text), Michael Glasmeier (text), S
André KERTÉSZ, Robert Gurbo (intro), Eelco Wolf (foreword)
August SANDER, Gunther Sander (ed.), Alfred Döblin (text), Dr. Heinz Frotscher (text)
Josef Albers, Walter Gropius, Wassily Kandinsky, Paul Klee, László MOHOLY-NAGY, Oskar Schlemmer, Herbert Bayer, Marcel Breuer, Ludwig, Lars Müller (ed.), Bauhaus-Archiv/Museum für Gestaltung, Berlin (ed.), Astrid Bähr (essay)
Josef Albers, Walter Gropius, Wassily Kandinsky, Paul Klee, László MOHOLY-NAGY, Oskar Schlemmer, Herbert Bayer, Marcel Breuer, Ludwig, Lars Müller (ed.), Bauhaus Archiv (ed.), Astrid Bähr (text)
László MOHOLY-NAGY (ed., design), Walter Gropius (ed.), Bauhaus-Archiv/Museum für Gestaltung (ed. facsimile ed.)
Lewis HINE, Peter Walther (ed., essay)
Magdalena Droste (ed.), Bauhaus-Archiv Berlin
Karl BLOSSFELDT (photos, preface), Hans Christian Adam (text, ed.), Karl Nierendorf (Introduction), Otto Danneberg (text)
Karl BLOSSFELDT, Rolf Sachsse (ed., text), Angelika Taschen (ed.)
Alexander RODSCHENKO (photos), EL LISSITZKY (photos), Arkady SHAIKHET (photos), Max PENSON (photos), Sergei EISENSTEIN (film), Susan Tumarkin Goodman (text), Jens Hoffmann, Alexander Lavrentiev (text)
Amy FRIEND, Laura Serani (ed.), Gianni GIULIANELLI (Book Design)
August SANDER
August SANDER, Wolfgang Kemp (text)
August SANDER, Susanne Lange (essay), Gabriele Conrath-Scholl (ed., essay)
August SANDER, Gabriele Conrath-Scholl (ed, text)
Jacques Henri LARTIGUE, Martine d’Astier (ed., text) Martine Ravache (text)
Fritz BLOCK, Roland Jaeger (ed.)
Charles SHEELER, Kirsten Jensen, (ed.), Donald Albrecht (text), Tom Mellins (text), Nancy Deihl (text), Charles Musser (text)
Shoair Mavlian (ed., text), Simon Baker (text)
André KERTÉSZ, Susan Harder (ed.), Hiroji Kubota(essay), Cornell Capa (foreword), Hal Hinson (essay)
André KERTÉSZ, Ben Lifson (ed.), Ken RODMELL (Book Design)
Lotte JACOBI, Otto Steinert (ed., curator, foreword, cover picture), Ute Eskildsen (ed., curator), Hellmuth Karasek (text), Inge OSSWALD (Book Design)
Erich GRISAR, Heinrich Theodor Grütter (ed.), Stefan Mühlhofer (ed.), Stefanie Grebe (ed.), Andrea Zupancic (ed.)
August SANDER, Gunther Sander (ed., text)
Raoul HAUSMANN, Cécile Bargues (ed., text), Nik Cohn (essay), David Benassayag (ed.), David Barriet & Béatrice Didier
Laszlo / László MOHOLY-NAGY, Hans M. Wingler (ed.), Otto Stelzer (preface), Herbert BAYER (Cover)
Laszlo / László MOHOLY-NAGY, Jeffrey Ladd (ed., text), David Evans (text), Franz Roh (original essay)
Thomas Kempas (ed.), Karl Steinorth (text)
Karl BLOSSFELDT, Cees Nooteboom (essay), Helga von Beuningen (übersetzung)
Kunstmuseum Wolfsburg (ed.), Antonín Dufek (text), Björn Egging (text), Ivo Kranzfelder (text), Ulrich Pohlmann (text), Bernd Stiegler (text)
Karl BLOSSFELDT (photos, text), Ann und Jürgen Wilde (ed.), Ulrike Meyer Stump und Simone Förster (ed.), Christoph Ransmayr (text), Neo Rauch (text), Bernhard Maaz (text), Ben, Stephan MÜLLER (Book Design)
Bernd ARNOLD, Ute BEHREND, CHARGESHEIMER, Martin CLAAßEN, Walter DICK, Hans-Georg ESCH, Ruth HALLENSLEBEN, Heinz HELD, Benjamin KATZ,, Werner Schäfke (ed., text), Roman Heuberger (ed., text)
Albert RIGGENBACH (photos), Ralph ABERCOMBY (photos), Anonymous pilots of World War I, Ferdinand QUÉNISSET (photos), Philippe SCHERESCH, Jörn Dege (ed.), Mathias Zeiske (ed.), Marcel Beyer (text), excerpts from works by Jean Baptiste LAMARCK, Luke HOWARD, Johann Wolfgan, Helmut VÖLTER (text, Book design)
Jean-Marie Donat Collection, Jacinto Lageira (post face)
Jean-Marie Donat Collection, Francois Cheval (post face)
Heinrich HAUSER, Barbara Weidler (ed.), Andreas Rossmann (afterword)
Werner MANTZ, Reinhold Mißelbeck (ed.)
Andreas Feininger, Thomas Buchsteiner (ed.), Otto Letze (ed.)
Germaine KRULL, Michel Frizot (ed., text)
Franz ROH, Virginia Heckert (text), BOXER (Book Design)
August SANDER, Reinhard Matz (ed.)
Franz ROH, Felix Zdenek (ed.), Deichtorhallen Hamburg (ed.), Sabina Mlodzianowski (text)
Annelise KRETSCHMER, Ute Eskildsen (ed.), Esther Ruelfs (essay)
August SANDER, Kölnisches Stadtmuseum (ed), Rita Wagner (Einführung)
Yoshio WATANABE, Akira HOSHI, Hayao YOSHIKAWA, Shinichi KATO, Yasuo WAKUDA, Tetsuo KITAHARA, MORIYAMA Daido, KOJI Taki, Takuma NAKAHIRA, Manfred Heiting (ed.), Kaneko Ryuichi (text), Satomi (essay), Duncan Forbes (essay), Manfred Heiting (essay), Mitsuda Yuri (essay), Lizawa Kotaro (essay), Shirayama Mari (ess
E.O. (Emil Otto) HOPPÉ
Max PENSON, Ildar Galeyev (ed.), Miron Penson (ed.)
Simon Baker (ed.), Shoir Mavlian (ed.)
Gaelle Morel (ed.)
Alvin Langdon COBURN, Pamela Glasson Roberts (ed., text)
Heinrich Kühn, Astrid Mahler (ed., text), Monika Faber (ed., text), Monika Gruber (text), Francoise Heilbrunn (text), Anne Tucker (text)
Hugo ERFURTH, Werner MANTZ, Albert RENGER-PATZSCH, August SANDER, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
Hugo ERFURTH, August KREYENKAMP, Werner MANTZ, Albert RENGER-PATZSCH, August SANDER, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.)
BRASSAI, Robert CAPA, Henri CARTIER-BRESSON, André KERTÉSZ, MAN-RAY, Michel Frizot (ed.), Cedric De Veigy (text)
Franz Roh, Sabina Mlodzianowski (text)
Aleksandr RODSCHENKO, Peter MacGill (ed.)
Gertrud ARNDT, Eugen BATZ, Marianne BRANDT, Erich CONSEMÜLLER, Hannes MEYER, László MOHOLY-NAGY, Lucia MOHOLY, Walter PETERHANS, Grete S, Rainer K. Wick (ed., text), Manfred Schmalriede (text), Gerhard Glüher (text), Andreas Haus (text), Rolf Sachsse (text), Wulf Herzogenrath, Atelier LANGENFASS (Book Design)
August SANDER, Susanne Lange (text), Gabriele Conrath-Scholl (text)
André KERTÉSZ, Michel Frizot (ed.), Laure Wanaverbecq (ed.), Julien BOITIAS (Book Design)