Stanley KUBRICK, Luc Sante (text), Sean Corcoran (text), Donald Albrecht (text)
André KERTÉSZ, Susan Harder (ed.), Hiroji Kubota(essay), Cornell Capa (foreword), Hal Hinson (essay)
André KERTÉSZ, Ben Lifson (ed.), Ken RODMELL (Book Design)
Peter KEETMAN, Museum Folkwang & Stiftung Gundlach (ed.)
Peter KEETMAN, F.C. Gundlach (ed.), Rolf Sachsse (text)
Robert CAPA (= Endre Ernö, später André Friedmann), Diethart Kerbs (ed., text)
Emil / Emilem FAFEK, Ondrej Neff (introduction), Vytiskla SVOBODA (Book Design)
Werner BISCHOF, Wim van Sinderen (text), Stephan CSIKóS (Book Design)
Margaret BOURKE-WHITE, Oliva Maria Rubio (text), Sean M. Quimby
Tony VACCARO, Michael Konze (ed.), Claudia FREY (Book Design)
Dmitri BALTERMANTS, Olga Sviblova (text)
Keld HELMER-PETERSEN (photos, essay), Jeffrey Ladd (ed., text), Mette Sandbye (text)
Philipp Oswalt (Bauhaus Dessau, ed.), Henri Cartier-Bresson (photos), 1kilo (Book Design)
Zdenek TMEJ, Jeffrey Ladd (ed., text), Vladimir Birgus (text), Alexandra Urbanova (translated origianl essay)
Lionel WENDT, Shanay Jhaveri (text), Stephan Sanders (text), Nicky van Banning (text), Hans GREMMEN (Book Design)
Bauhaus-Archive (ed.), A. Bähr (text), S. Daiter (text), J. Grimes (text), S. Hoiman (text), K. Lowis (text), E. Siegel (text)
Donna Gustafson (ed., text), Andrés Mario Zervigón (ed., text), S. M. Miller (text), J. Tulovsky (text) 
Philippe HALSMAN, Anna Feldhaus (ed., text)
Enrique METINIDES, Trisha Ziff (ed.)
Thomas Kempas (ed.), Karl Steinorth (text)
Kunstmuseum Wolfsburg (ed.), Antonín Dufek (text), Björn Egging (text), Ivo Kranzfelder (text), Ulrich Pohlmann (text), Bernd Stiegler (text)
Jörn Dege (ed.), Mathias Zeiske (ed.), Marcel Beyer (text), excerpts from works by Jean Baptiste LAMARCK, Luke HOWARD, Johann Wolfgang GOETHE, John RuUSKIN, Gerard Manley HOP, Helmut VÖLTER (text, Book design)
Alessandro PERINI (ed., text), Nicholas Comino (afterword), Austin Smith (text),, Hajime Kimura (japaese translation)
signed
Jean-Marie Donat Collection, Jacinto Lageira (post face)
Mike DISFARMER (= Michael MEYER), Chelsea Spengemann (ed.), Gil Blank (ed.), 40 Worth St. / Michael SCHMELLNG (Book Design)
Dorothea LANGE, Robert Coles (essay), Therese Heyman (afterword)
Andreas Feininger, Thomas Buchsteiner (ed.), Otto Letze (ed.)
Jörg Feldkamp (text), Florence Muller (text), Jutta Niemann (text), Katharina Sykora, Willy Maywald
Willy MAYWALD, Katharina Sykora (ed.), Association Willy Maywald and Ludger Derenthal (ed.), Tobias HONERT & Jan WIRTH (Book Design)
Willy MAYWALD, Jutta Niemann (text), Gilles BEAUJARD, Arnaud ROUSSEL (Book Design)
Margaret BOURKE-WHITE, CHARGESHEIMER, Hermann CLAASEN, Walter DICK, Theo FELTEN, Ruth HALLENSLEBEN, Willy VAN HEEKERN, Paul W. J, Reinhard Matz (ed.), Wolfgang Vollmer (ed.), Historische Gesellschaft Köln e.V. (ed.)
Manfred Heiting (ed.), Kaneko Ryuichi (text), Satomi (essay), Duncan Forbes (essay), Manfred Heiting (essay), Mitsuda Yuri (essay), Lizawa Kotaro (essay), Shirayama Mari (ess
Harry Callahan, Grant Arnold (ed.), John Pultz
Museum of Modern Art (ed.), Edward Steichen (text), Carl Sandburg (text)
René GROEBLI, Daniele Muscionico (essay)
Simon Baker (ed.), Shoir Mavlian (ed.)
Gaelle Morel (ed.)
Lee Miller, Becky E. Conekin (ed.)
Lee Miller, Walter Moser (ed.) & Klaus Albrecht Schröder (ed.), Anna Hanreich (text), Astrid Mahler (text), Elissa Mailänder (text) & Ute Wrocklage, Manuel RADDE (Book Design)
Thomas Zander (ed.), David Campany (text), Heinz Liesbrock (text)
Arwed Messmer (ed.), Fritz Tiedemann, Florian Ebner (ed.), Janos Freciot (text), Benedikt Goebel (text), Annett Gröschner (text), Wolfgang Kil (text), Ursula Müller (text)
Mike DISFARMER (= Michael MEYER)
Berenice Abbott
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
MAN RAY, Roberto Koch (ed.)
Martin PARR (ed.), Gerry Badger (ed.)
Lee Miller, Kerstin Stremmel (ed.)
BRASSAI, Robert CAPA, Henri CARTIER-BRESSON, André KERTÉSZ, MAN-RAY, Michel Frizot (ed.), Cedric De Veigy (text)
David Smith, Rosalind E. Krauss (introduction), Joan Pechner (essay)
Horacio Fernandez (ed.)
Manfred Heiting (ed.), Thomas Wiegand (text)
Manfred Heiting (ed., text), Thomas Wiegand (text), Ute Brüning (text), Sebastian Fitzner (text), Janos Frecot(text), Thomas Friedrich (text), Birgit Hammers (text), Virginia Heckert (, Roland Jaeger (text), Enno Kaufhold (text), Hanna Koch (text), Dorothea Peters text), Patrick Rössler (text), Rolf Sachsse (text), Rain
Nobuyoshi ARAKI, Ken DOMON, Masahisa FUKASE, Shigeo GOCHO, Graphic Shudan, Hiroshi HAMAYA, Eikoh HOSOE, Kenji ICHIGURO, Tetsuya ICHIMURA,, Ivan Vartanian (ed.), Ryuichi Kaneko (essay), Rita JULES, MIKO McGINTY (Book Design)
Harry Callahan
Paul Sekaer
Thelma Golden (ed.), Deborah Willis (text), Cheryl Finley (text)
August SANDER, Susanne Lange (text), Gabriele Conrath-Scholl (text)
David Goldblatt
Robert FRANK
André Kertész, Michel Frizot (ed.), Laure Wanaverbecq (ed.), Julien BOITIAS (Book Design)
Willy Ronis, Markus Müller (ed.)
Hans-Michael Koetzle (ed.)
Gilles Mora (ed.), Beverly W. Brannan (Ed.)
Juliet Hacking (ed.)